Blog

20 kwietnia 2017

Rodzaje dachów

Gdy mowa o dachu wydaje się, że to konstrukcja nieskomplikowana w swej budowie, stanowiąca zamknięcie i swoisty finisz trudnej budowy fundamentów, procesu wzniesienia ścian budynku. Nic bardziej mylnego, bowiem dach to wielość warstw, wzmocnień i elementów, takich m.in. jak:
 
  • więźba dachowa
  • połać dachowa
  • kalenica
  • kosz, nazywany krawędzią koszową
  • okap
  • naroże dachowe
  • naczółek
  • przyczółek
 
Najprostsze w swej konstrukcji. Dachy płaskie i dwuspadowe
 
Dach to kluczowa konstrukcja składająca się z połaci dachowych ustawionych pod określonym kątem do siebie nawzajem jak i w stosunku do konstrukcji nośnej, nierzadko żelbetonowej. Dachy płaskie to hit zwłaszcza lat 70 i 80, kiedy to wiele domów miało formę tzw. kostki z płaskim dachem. Jest to symbol minionej epoki PRL. Obecnie jednak obserwujemy trend w kierunku powrotu do dachów płaskich, tylko w wersji dachów zielonych, zagospodarowanych na tarasy, ogrody, punkty odpoczynku etc. Dach płaski miewa zerowy bądź minimalny spadek, co oznacza że wyjątkowo narażony jest na działanie czynnika wodnego. Hydroizolacja przy dachach płaskich to kluczowa kwestia. Dach dwuspadowy to zaś prostota, łatwość jego położenia, uniwersalność i tym samym najmniejsze koszty budowy i dalszej konserwacji dachu. Dach dwuspadowy składa się z dwóch – symetrycznych lub nie – połaci, które łączą się w kalenicy. Umożliwia przy tym wygodne zagospodarowanie poddasza. Bardzo dobrze odprowadza wodę i śnieg, nie ma też załamań, w których mogłyby zalegać nieczystości. Przestrzeń pod dachem dwuspadowym może być użytkowa lub nieużytkowa. Niezmiernie ważne przy poddaszu użytkowym jest zwrócenie uwagi na rolę pary wodnej unoszącej się od wewnątrz, która mogłaby doprowadzić do zawilgocenia warstwy izolacyjnej. Należy pamiętać więc o paroizolacji od wewnątrz, nierzadko bagatelizowanej niestety przez wykonawców.
 
Dachy czterospadowy przypominający wakacyjny namiot
 
Podobny do dachu dwuspadowego, tylko w wersji okalającej dom z każdej strony jest ów dach czterospadowy. Również bardzo popularny, ładnie prezentujący. Nadaje się do pokrycia różnorodnymi materiałami.
 
Dach naczółkowy i dach mansardowy – cechy charakterystyczne
 
Dach dwuspadowy tylko z ściętymi narożnikami połaci to zaś dach naczółkowy. Konstrukcja dachu jest w tym wypadku uzupełniona o dodatkowe, trójkątne połacie. Jest to doskonały pomysł na ciekawe ubogacenie wizualności dachu, jak i całego budynku.  Pod takim dachem, w zależności od kąta nachylenia, można utworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Dach mansardowy to z kolei najbardziej zróżnicowany dach pod kątem formy. Dlaczego? Bowiem jego różnorodne kąty nachylenia pozwalają na osiągnięcie funkcjonalnych przestrzeni pomieszczeń znajdujących się pod nim. Dzięki temu można uniknąć zbyt niskich przestrzeni na powierzchni użytkowych poddaszy, co jest niezmiernym atutem. Ten rodzaj dachu jest oczywiście bardziej wymagający w położeniu, nierzadko wymaga dokładnych wyliczeń architektów, by był stabilny i bezpieczny.
 
Niezależnie od rodzaju dachu – membrana dachowa płynna to gwarancja skutecznej hydroizolacji
 
Membrana płynna to ekologiczny, żywiczny środek, łatwy w aplikacji, który nadaje się do wszelkich typów pokryć dachowych. Bez konieczności ich zrywania, w łatwy sposób, poprzez natrysk czy położenie wałkiem, możemy uzyskać jednolitą, bezszwową i transparentną powłokę na dachu. To doskonała hydroizolacja dachu, jak i zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem, promieniowaniem UV, składem chemicznym powietrza, czynnikami atmosferycznymi itp.
 
Idealna w przypadku dachów wielkopowierzchniowych – zadbaj o bezpieczeństwo, stan i kondycję budynków
 
Warto zapobiegać niż usuwać skutki. Zainwestuj w sprawdzone, praktyczne i dające Ci oszczędności usługi, produkty, etc. Membrany dachowe płynne to inwestycja w bezpieczeństwo Twojej firmy, to dbałość o Twoje mienie i aktywa. Przy wielkopowierzchniowych dachach magazynów, zakładów, pracowni itp. membrana sprawdza się doskonale.
 
Poradnik