Pokrycia dachowe

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Jakie będzie optymalne dla Twojego domu i budżetu?

 

Pokrycia dachowe z biegiem czasu również uległy technologicznym przeobrażeniom.  Obecnie pokrycie dachowe staje się ważnym elementem koncepcyjnym projektu budowlanego, bowiem bryły dachu bywają różnorodne, nierzadko skomplikowane w swej formie bądź też widzimy powrót w kierunku minimalistycznych pokryć dachowych płaskich, niewidocznych czy też pełniących rolę dodatkową: tarasu, ogrodu zielonego. Pokrycia dachowe to wbrew pozorom rozległy temat. Rodzajów i ich właściwości jest wiele, a także rozpiętość cenowa bywa znaczna. Najpopularniejszą w kategorii pokrycie dachowe jest powszechnie stosowana papa czy gont bitumiczny. Smolista, czarna mieszanina – jest to opcja najtańsza, choć najmniej estetyczne pokrycie dachowe pod kątem wizualnym. Kolejnym rozwiązaniem wypośrodkowanym pomiędzy ceną, a wyglądem oraz wytrzymałością są pokrycia dachowe metalowe i tzw. blachodachówka, która obecnie jest szalenie modna i stosunkowo popularna. O niej powiemy szerzej poniżej. Rozwiązaniem zbliżającym się do najdroższej z propozycji, czyli tradycyjnej dachówki ceramicznej, a jednocześnie dużo mniej obciążającej budżet domowy może okazać się pokrycie dachowe betonowe i tzw. dachówką cementowa. Niejednokrotnie nie do odróżnienia dla laika od wspomnianej droższej, tradycyjnej ceramicznej dachówki. Dach to przede wszystkim właściwa hydroizolacja, więc należy zadbać o odpowiednie położenie wybranego pokrycia dachowego i jego zabezpieczenie oraz okresowy przegląd i renowację.

 

Pokrycia dachowe metalowe versus cementowe – właściwości

 

Pokrycia dachowe metalowe to głównie te ocynkowe z blachy stalowej prostej, falistej, albo w formie blachodachówki. Zdecydowanie jakościowo lepszym wyborem będą elementy dachowe z blachy pokryte alucynkiem. W tej sytuacji pokrycia dachowe są odpowiednio zabezpieczone: aluminium walczy aktywnie z korozją, promieniowaniem UV, czynnikami chemicznymi i biologicznymi, cynk regeneruje miejsca pęknięć i uszczerbków, a krzem dodatkowo sprawia, że pokrycie dachowe ma odpowiednią twardość. Jeszcze lepszym pokryciem dachowym z kategorii metalowych jest pokrycie dachowe całkowicie z aluminium, jest to najlżejsze pokrycie dachowe, odporne w wysokim stopniu na korozje. Najdroższą zaś z form jest pokrycie dachowe z miedzi, odpornej w 100% na korozję. Bardzo wytworne i eleganckie pokrycie, w formie blachy płaskiej, płytek czy łusek. Z czasem pięknie pokrywa się zielonkawą patyną. Jeśli zależy nam na estetyce dachu to warto przyjrzeć się właściwościom pokrycia dachowego z dachówek cementowych. Są bardzo zbliżone wizualnie do ceramicznych dachówek, a przy tym znacznie mniej kosztowne. Główne zalety to jednak olbrzymia wytrzymałość betonu na uszkodzenia mechaniczne, niska nasiąkliwość i tym samym wysoka mrozoodporność pokrycia dachowego. Betonowe pokrycie dachowe jest jednak bardzo ciężkie, wymaga odpowiedniej konstrukcji stropów. Jest to jednak zaletą w sytuacji, gdy poddasze jest użytkowe. Tego typu pokrycie dachowe wycisza opady czy chroni przed ciepłem z zewnątrz.

 

Pokrycie dachu – w jaki sposób tanio je odnowić?

 

Płaskie dachy i pokrycie dachu w kolorze czarnej smoły to domena lat 70 i 80, gdy architektura domów jednorodzinnych to nierzadko tzw. domy „kostki” z ów płaskimi dachami. Przeważnie dachy płaskie w budownictwie mieszkalnym wyłożone są papą termozgrzewalną bądź gontem bitumicznym. Niestety każde pokrycie dachowe wymaga dbałości o jego stan. Naturalnie narażone pokrycie dachowe na zmienność czynników pogodowych powoduje to, że po latach użytkowania mogą pojawić się uszkodzenia, szczeliny, co sprzyja utracie właściwości hydroizolacji przez ów pokrycie dachowe. W takiej sytuacji należy pomyśleć o renowacji pokrycia dachu. Jakie są możliwości? Polecamy nowoczesne rozwiązanie jakim jest membrana dachowa w formie półpłynnej do nałożenia wałkiem, pędzlem czy oprzyrządowaniem do rozpylania bezpośrednio na „stare” pokrycie dachowe. Jest to rozwiązanie nade korzystne, bo nie wymaga usunięcia dotychczasowej, zniszczonej powłoki dachu. Nakładany bezpośrednio – po oczyszczeniu – na pierwotne pokrycie dachoweWspomniane pokrycie dachowe to nowatorski produkt będący efektem doświadczeń i profesjonalnych badań naukowych nad jej żywicznym składem. Jest to produkt w 100% ekologiczny i nieszkodliwy zarówno na etapie jej produkcji, jak i użytkowania. Pokrycie dachowe tworzy wówczas jednolitą, elastyczną i pozbawioną wszelkich łączeń i spoin warstwę ochroną dachu. Łatwa w montażu i skuteczna przez długie lata. Gwarancja nawet do 25 lat użytkowania.
Zobacz inne artykuły blogowe:
Kategorie

Tagi