Blog

05/16/2021

Jaki kolor dachu jest najlepszy?

Kolor dachu jest niezwykle istotną kwestią opracowania estetyki całego budynku. Wciąż dominują barwy takie jak czerń, ale także brąz oraz czerwień w wielu odcieniach. Są one uniwersalne i pozwalają na szerokie możliwości aranżacyjne.

Należy mieć na uwadze, że kolor pokrycia powinien dobrze korespondować zarówno z ramami okiennymi, jak i z drzwiami, ale także z odcieniem elewacji. Obecnie modne są także dachy w różnych odcieniach szarości. Wszystkie te wspomniane wcześniej barwy są uniwersalne i dobrze łączą się z innymi kolorami. Z tego powodu wybierane są one zarówno do budownictwa przemysłowego, jak i podczas budowy domów prywatnych. Jednak ich zaletą jest także to, że nie widać na nich wielu zanieczyszczeń, które w sposób naturalny osadzają się na powierzchni. Są to głównie glony, a w dalszej kolejności również mchy, które tworzą charakterystyczną, ciemnozieloną warstwę. Wielu producentów pokryć dachowych oferuje materiały także w innych odcieniach, takich jak: kremowy, jasnoszary, a nawet zielony i niebieski. Jak widać, możliwość wyboru określonego koloru materiału uzależniona jest w dużej mierze od naszych preferencji. Warto jednak mieć na uwadze przepisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), obowiązującego na terenie danej gminy. Może się bowiem okazać, że MPZP precyzuje barwy pokryć dachowych, do których obowiązek ma zastosować się dany inwestor. W ten sposób możliwe jest uniknięcie chaosu estetycznego w przestrzeni miejskiej, dlatego najlepszymi kolorami dachów są czarny, szary, brązowy oraz różne warianty czerwieni.

Czy kolor dachu wpływa na funkcjonowanie budynku?

Specjaliści wskazują, że przy prawidłowo wykonanej izolacji termicznej na poddaszu, kolor pokrycia dachu (blachodachówki, czy dachówki) nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o komfort osób przebywających w takich pomieszczeniach. Warto jednak mieć na uwadze, że jasne warianty materiałów pozwalają uzyskać efekt tak zwanego „zimnego dachu”. Mowa tutaj o zdolności dachu do odbijania promieni słonecznych, zamiast ich pochłaniania, co mogłoby skutkować nadmiernym nagrzaniem powierzchni. Coraz częściej producenci stawiają na rozwiązania pozwalające uporać się z nadmiernym nagrzaniem, stosując preparaty pozwalające na stworzenie jasnej powłoki (na przykład w białym kolorze), zwiększając tym samym komfort termiczny osób przebywających wewnątrz budynku. W ten sposób można także zwiększyć ilość energii pozyskiwanej za pomocą paneli fotowoltaicznych, oczywiście tych z ogniwami znajdującymi się zarówno na wierzchniej, jak i spodniej stronie paneli.

Jasne kolory dachów tworzone przez firmę Alchimica sprawdzą się w wielu typach budynków

Nasza firma zajmuje się aplikacją membran żywicznych Hyperdesmo na powierzchni dachów, co wpisuje się w założenia wspomnianych wcześniej zimnych dachów. Taka powłoka pozwala zmniejszyć poziom nagrzania powierzchni, dzięki czemu latem nie trzeba będzie zwiększać poziomu pracy klimatyzatorów, aby wychłodzić pomieszczenia. Zastosowanie takiej elastycznej warstwy pozwala także ochronić dach w pełni przed wilgocią nawet do 25 lat.

Zobacz również inne artykuły:

Poradnik