Coraz popularniejsze są lekkie, stalowe konstrukcje obiektów budowlanych. Mowa tu zwłaszcza o halach, wiatach i innych obiektach przemysłowych. Płyta warstwowa ma w tym przypadku duże znaczenie, jako obudowa ścian oraz dachu konstrukcji stalowych. Jest to materiał relatywnie niedrogi i wytrzymały. Płyta warstwowa składa się z otuliny w postaci blachy stalowej ocynkowanej. Grubość blachy to około 0,4-0,7 mm. Wypełnieniem płyt warstwowych jest pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian. Największe zastosowanie mają płyty poliuretanowe, w skrócie PIR/PUR. Rdzeń z pianki poliuretanowej zapewnia dobre parametry izolacji, lekkość, odporność ogniową, odpowiednią sztywność.
Przed montażem płyt warstwowych na konstrukcję stalową należy określić grubość jej otuliny w zależności od wymaganej nośności płyty, zakładanej izolacji oraz zachowując wymagany minimalny spadek dachu.
Spadek płyty warstwowej – co należy wiedzieć?
Spadek dachu pod płyty warstwowe nie może być mniejszy niż:
• 5% w przypadku prostych dachów bez świetlików,
• 7% w przypadku dachu ze świetlikami oraz w przypadku płyt łączonych po długości.
Zalecany w praktyce spadek dachu pod płytę warstwową wynosi 10%.
Jaki jest cel zachowania minimalnego spadku pod płyty warstwowe?
– optymalizacja wagi konstrukcji stalowej;
– zachowanie zasad bezpieczeństwa;
– wzmocnienie szczelności poszycia dachowego.
Jeśli z jakiś przyczyn nie możemy zachować minimalnego spadku dachu, warto rozważyć zastosowanie dachu płaskiego z mniejszym spadkiem. Z pomocą przychodzą też w tym przypadku hydroizolujące membrany dachowe. Rekomendujemy serię płynnych membran żywicznych, które są nowoczesnym rozwiązaniem, skutecznym i szybkim w aplikacji. Przykładem jest produkt Hyperdesmo.
Zobacz również inne wpisy: