Obiekty rolnicze służą magazynowaniu, czy też hodowli zwierząt. Coraz częściej odchodzi się od hal murowanych na poczet lekkich konstrukcji stalowych. Jest to dla nich doskonała alternatywa, nowoczesna i pozwalająca w stosunkowo krótkim czasie na poszerzenie działalności. Konstrukcja hal rolniczych to w tym przypadku stal w obudowie z płyt warstwowych. Jest to konstrukcja funkcjonalna i użyteczna. Każda hala rolnicza stalowa wymaga odpowiedniej obudowy dachu hali. Wykonuje się je w różnych technologiach. Zazwyczaj są to płyty warstwowe wypełnione poliuretanem, styropianem lub wełną mineralną czy też blachą trapezową.
Ważnym jest, aby konstrukcja dachów hal rolniczych wraz z obudową pozostała idealnie szczelna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Istota leży po stronie odpowiedniej hydroizolacji, oraz izolacji termicznej.
Konstrukcja hali rolniczej i jej dachu zależna jest oczywiście od wielkości samej hali i jej przeznaczenia.
Jak zabezpieczyć konstrukcję dachu hali rolniczej?
Dachy w konstrukcjach przemysłowych, w tym w halach rolniczych, to w większości dachy płaskie. Jest to przede wszystkim powiązane z ich dużą powierzchnią. Dach hali rolnej powinien być jak-wspomnieliśmy – wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne odpowiednio izolować termicznie, jak i charakteryzować się odpowiednimi parametrami odporności ogniowej. Blachę, stosuje się w przypadku, gdzie minimalny spadek dachu wynosi 10%. Płyty warstwowe stosowane są w przypadku, gdy spadek dachu wynosi 5-8%.
Produktem doskonałym dla zabezpieczenia konstrukcji dachowej i obudowy hali rolnej jest Hyperdesmo, czyli płynne membrany dachowe wykonane z syntetycznych żywic. Są dedykowane zwłaszcza dla dachów wielkoprzemysłowych, płaskich, z niewielkim spadkiem. Dużym atutem jest sam proces aplikacji i możliwość przeprowadzenia hydroizolacji praktycznie każdej powierzchni. W przypadku hal rolniczych jest to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, na długie lata.
Rodzaje konstrukcji dachów hal rolniczych stalowych
Rozróżniamy dwa podstawowe typy konstrukcji dachów hal stalowych – rygli:
• pełnościenne pręty spawane z blach,
• ustroje kratownicowe zbudowane z prostych prętów, połączonych osiowo w nominalnie przegubowych węzłach.
Hale rolne zazwyczaj występują, jako konstrukcje dachowe:
• dach wielkopowierzchniowy, płaski, z niewielkim spadem;
• dach jednospadowy (jednopołaciowy) wyglądem przypomina dach płaski i ma jedną połać dachu; zazwyczaj ten rodzaj dachu stosowany jest na przybudówkach bądź długich i wąskich obiektach;
• dach dwuspadowy (dwupołaciowy) ma dwie skośne połacie dachu; konstrukcja takiego dachu należy do prostszych w wykonaniu;
• dach pilasty (szedowy) stanowi grupę dachów jedno- albo dwuspadowych, usytuowanych jeden za drugim; jego konstrukcja z boku przypomina brzeszczot piły; często wykorzystywany przy pokrywaniu obiektów przemysłowych.
Zobacz także inne wpisy: