Na starym dachu można położyć nowy dach pod warunkiem, że jego konstrukcja nie będzie naruszona. Wtedy można wymienić pokrycie, co po wielu latach może okazać się koniecznością. Należy mieć na uwadze to, że jest to element stale narażony na działania warunków pogodowych – opadów deszczu i śniegu, ale także nasłonecznienia i zmiennych temperatur. Ponadto na połaci nierzadko osadzają się mchy oraz porosty, które mają destrukcyjny wpływ na powierzchnię dachu. Dobre pokrycie zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią i przyczynia się do zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku, dlatego niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału należy o niego dbać, a w razie konieczności wymienić na nowe. Najczęściej dotyczy to dachów z papy, które już po kilku latach mają widoczne pęknięcia, czy wybrzuszenia. Nierzadko wystarczy jedynie zreperować ubytki i zaimpregnować całość powierzchni, jednak liczne i poważniejsze uszkodzenia wymagają całkowitej wymiany. Co istotne, zmiana pokrycia nie wymaga uzyskiwania pozwoleń na budowę, przez co znacznie łatwiej i sprawniej można dokonać niezbędnych zmian na dachu.
Kiedy warto zdecydować się na położenie nowego dachu na stary?
Naprawa starego dachu jest koniecznością, gdy zaczyna on przeciekać. Oznacza to, że woda opadowa znalazła w pokryciu ujście i zaczyna zalewać niżej położone partie budynku. Grozi to powstawaniem wykwitów grzybowych w pomieszczeniach, co wynika ze zwiększonej wilgotności, ale także przemakaniem elementów konstrukcyjnych. Przeważnie takie prace przeznaczone są na okres letni, gdy warunki pogodowe pozwalają na przeprowadzenie prac na dachu. Jeżeli stan elementów konstrukcyjnych jest dobry, wystarczy na stary dach położyć nowe pokrycie. Jednak jeśli drewniane elementy, w tym belki są uszkodzone, konieczna jest ich wymiana, a dopiero następnie położenie nowego pokrycia.
Nowoczesne materiały do położenia na starym dachu
Do położenia na starym dachu doskonale sprawdza się płynna membrana żywiczna, czyli nowoczesny środek do tworzenia bezspoinowej, jednolitej powłoki. Nasza firma specjalizuje się w renowacji pokrycia, a wspomniana membrana trwale powleka powierzchnię dachu, chroniąc ją przed wilgocią, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Specjalizujemy się w instalacji hydroizolacji na dachach wykonanych z betonu, blachy, papy, czy membran PVC i EPDM, dzięki czemu nie trzeba usuwać starego pokrycia, a jedynie je wyrównać, zaaplikować podkład gruntujący, a następnie płynną membranę.
Przeczytaj również inne artykuły: