Blog

26 lutego 2021

Czym najlepiej pokryć dach?

Dach to ważny element konstrukcyjny obiektu, który musi być odpowiednio zabezpieczony przez jego poszycie. Materiał wykonania powierzchni dachowej zależy przede wszystkim od jego kształtu, budowy, kąta nachylenia, a także stopnia skomplikowania. O ile na etapie budowy obiektu można to wszystko zaplanować, o tyle podczas modernizacji dachu jest to już znacznie trudniejsze zadanie. Poniżej przyjrzymy się najczęściej wykorzystywanym pokryciom dachu.

Dachy z mas bitumicznych – najbardziej ekonomiczna forma poszycia dachu

W tej kategorii najczęściej zastosowanie znajduje papa termozgrzewalna. Zazwyczaj kładzie się ją na dachach płaskich, wielkopowierzchniowych. Nie polecane jest zastosowanie papy dla dachów spadzistych, bowiem pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego pokrycie może po prostu „spłynąć” z pochyłości dachu. Jeśli właściwości papy są odpowiednie oraz sposób jej nałożenia jest prawidłowy to dach taki może przetrwać naprawdę wiele lat. Dachy z papy są często wykorzystywane jako izolacja przeciwwilgociowa dla płaskich dachów zielonych.

Dla dachów spadzistych rekomenduje się wśród pokryć bitumicznych tzw. gont bitumiczny inaczej zwany dachówką bitumiczną. Zaletą jest to, że wizualnie przypominają klasyczne dachówki, ale ich ciężar jest znacznie mniejszy, są tańsze oraz są łatwiejsze w układaniu.

Stosuje się też faliste płyty bitumiczne, po które często sięgają inwestorzy. Wykonane są ze sprasowanych włókien organicznych (tzw. włóknina nośna) nasączonych masą asfaltową. Całość uformowana jest w falisty kształt. Nadają się na wiele typów budynków.

Dachy blaszane – bardzo popularny sposób na ekonomiczne i wytrzymałe pokrycie dachowe

Materiałem wartym uwagi jest blacha. Może przybierać różne kształty, być odpowiednio wyprofilowana. Wyróżniamy blachy płaskie, blachy trapezowe oraz eleganckie blachodachówki. Najczęściej są to elementy wykonane z blachy ocynkowanej, żywotność tego poszycia to minimum 15 lat, a nawet około 50 lat – przy wysokiej jakości blasze.

Dachówki cementowe – relatywnie tańsza wersja i alternatywa dla dachówek ceramicznych

Są wyjątkowo podobne do tych klasycznych dachówek ceramicznych, często trudno je odróżnić, bo mają podobny kształt. Przy tym są dużo tańsze od ceramicznych. Wyróżniamy dachówki cementowe: karpiówki, esówki czy dachówkę rzymska.

Formę płytek (łuskowych, łukowych czy ośmiokątnych) tworzy się także z materiału, który jest skałą osadową. Jest to tzw. łupek naturalny. Jest to dach będący ukłonem w stronę naturalnych materiałów. Wpasuje się w wiele aranżacji i dopasuje do bardzo wymagających konstrukcji dachowych. Jego zalety to wytrzymałość, oryginalny wygląd, ognioodporność, wysoka estetyka, łatwość w utrzymaniu, brak prac konserwatorskich. Oczywiście dachówki ceramiczne są także ciekawą propozycją.

Dachy z gotowych mas, czyli bezspoinowe pokrycia membranowe

Ostatnie z proponowanych rozwiązań ma zastosowanie zwłaszcza w obiektach komercyjnych, użytku publicznego itp. Są to masy żywiczne z utwardzaczem, czyli dwuskładnikowe mieszaniny, stanowiące żywiczną, płynną membranę. Ich zaletą jest możliwość położenia na różnych rodzajach dachów, bez konieczności ich uprzedniego zrywania (duża oszczędność dla naszego budżetu). Metoda ta sprawdza się, więc zwłaszcza w przypadku konieczności modernizacji poszycia dachowego, prezentuje doskonałą siłę wiązania z praktycznie każdym typem podłoża. Powstała powierzchnia jest jednolita, odpowiednio elastyczna i rozciągliwa, odporna na UV i szeroki zakres temperatur otoczenia, bezszwowa i wodoszczelna (idealna hydroizolacja). Sposób aplikacji jest wyjątkowo łatwy: sprawne nałożenie wałkiem czy też natryskiem hydrodynamiczny.

Zobacz także inna artykuły:

Poradnik