Dach ekstensywny zaliczany jest do dachów zielonych, które w górnej części zamiast klasycznego pokrycia mają tak zwaną warstwę wegetacyjną z różnorodną roślinnością. Chociaż nie jest to popularne obecnie rozwiązanie, to znane jest od setek lat. Ze względu na szereg zalet coraz częściej stosuje się je w nowoczesnym budownictwie do wykańczania dachów, ale stosuje się je także do miejskich altan, czy do powlekania dachów przystanków autobusowych.
Jakie są zalety ekstensywnych dachów?
Ekstensywne dachy mają szereg zalet, dlatego podczas budowy nowych obiektów, zarówno mieszkalnych, jak i wielkopowierzchniowych warto rozważyć jego założenie:
• Warstwa roślinności działa jak naturalna izolacja, dzięki czemu ciepło znacznie wolniej ucieka z budynku, a latem wolniej się nagrzewają. Dlatego niezależnie od pory roku pozwalają na stworzenie warunków komfortu termicznego.
• Poprawiają właściwości akustyczne budynków – roślinność pozwala tłumić dźwięki pochodzące z otoczenia.
• Dzięki roślinności na ekstensywnych dachach możliwe jest oczyszczanie powietrza, ponieważ absorbują one unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia.
• Ich montaż jest stosunkowo tani ze względu na zastosowanie roślinności o płytkim systemie korzeniowym. Ponadto z tego powodu nadają się nie tylko na dachy płaskie, ale także na powierzchnie o większym kącie nachylenia.
• Dachy ekstensywne są proste i tanie w utrzymaniu. Wystarczy co około 2 lata kontrolować stan roślinności, usuwając ewentualne chwasty naniesione przez wiatr.
• Nie bez znaczenia pozostają kwestie estetyki – dach ekstensywny znacznie poprawia wygląd budynków, które zyskują unikatowy design z zachowaniem specyficznego, przytulnego klimatu.
Jaką konstrukcję i roślinność stosuje się w przypadku dachów ekstensywnych?
Dachy ekstensywne są dosyć lekkie – ich waga sięga od około 45 do 220 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni, przy grubości między 4 a 15 centymetrów. W przypadku takich połaci stosuje się określone gatunki roślin, głównie sucholubnych, traw, rozchodników, ale także mchów. Należy jednak zaznaczyć, że stworzenie zielonego dachu ekstensywnego wymaga stworzenia odpowiedniego podłoża, w czym specjalizuje się firma Alchimica. W tworzeniu takich połaci wykorzystujemy podkłady gruntujące, hydroizolację, chroniącą dach przed działaniem wilgoci, a także ochronną geowłókninę oraz membranę drenażową. Na tak przygotowanym dachu można umieścić rośliny, które nie będą wymagały zabiegów pielęgnacyjnych. Osiągają niewielkie rozmiary i tworzą jednolitą warstwę roślinności.
Przeczytaj także inne wpisy: