Zastoiny wody to częsty problem dachów płaskich, wielkopowierzchniowych, o małym spadku. Tego typu dachy dotyczą zarówno wielu zabudowań prywatnych jak i w dużej mierze komercyjnych obiektów (zabudowania przemysłowe, hale magazynowe, garaże, hale produkcyjne itp.).
Jest to ważny problem, zwłaszcza gdy zaobserwujemy na papie powstające kałuże. Woda najczęściej zbiera się w takich miejscach jak świetliki, pasma doświetlające, wywietrzniki, łączenia z infrastrukturą teletechniczną (np.: klimatyzatory, anteny, panele fotowoltaiczne itp.), wpusty.
Woda absolutnie nie powinna stać i zalegać na papie, bo w konsekwencji tego dochodzi do destrukcji papy. Przejawia się to często w początkowym zazielenieniu papy, a w następnym kroku dochodzi do naruszenia papy, przecieków i skapywania wody do wnętrza budynku.
Jak radzić sobie z zastoinami wody na papie?
Warto zadbać o odpowiednie systemy odprowadzania. Mogą to być rynny i tzw. wpusty dachowe, które umożliwiają zbieranie wody z pokrycia wierzchniego dachu, jak i z izolacji przeciwodnej.
Zdecydowanie rekomendujemy także nowoczesną hydroizolację dachu – czyli jego izolację, która sprawia, że woda nie będzie przenikać.
Polecamy stosować hydroizolację na dachu z papy płynną membraną na bazie żywic syntetycznych, przyjaznych środowisku. Jest to nowoczesna technologia hydroizolacji dachów i przede wszystkim łatwa w aplikacji i wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Producenci piszą o minimalnym okresie eksploatacji w nienaruszonym stanie nawet przez okres ok.25 lat (gwarancja producenta). Hydroizolacja z płynnymi membranami poliuretanowymi to precyzyjne zabezpieczenie dosłownie każdego detalu powierzchni dachu. Aplikacja następuje wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym, a warstwa przylegnie do istniejącego podłoża bez konieczności zgrzewania czy klejenia. Stworzy jednolitą, bezszwową i elastyczną powłokę hydroizolacyjną.
Zobacz również inne wpisy: