Blog

17 grudnia 2020

Wyroby z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa ze względu na swoje właściwości pozwala stworzyć wiele unikatowych wyrobów

Syntetyczne surowce, w tym żywice epoksydowe pozwalają na wykonanie unikatowych wyrobów, które nie tylko pięknie się prezentują, ale są także wysoce funkcjonalne. Każdy z tworzonych wyrobów jest bardzo wytrzymały na czynniki mechaniczne, a także na działanie detergentów oraz zalanie. Dzięki temu możemy uzyskać wyjątkowe efekty pod względem wytworzonych produktów, które jednocześnie będą wyróżniały się trwałością. Proces produkcji wyrobów z żywicy epoksydowej jest bardzo prosty – wiele z nich może być wykonana nawet przez osoby niemające dużego doświadczenia z pracą z surowcem tego typu. Poniżej przedstawiliśmy kilka propozycji, jakie wyroby można stworzyć z żywicy epoksydowej.

Najczęściej tworzone wyroby z żywicy epoksydowej

Wśród tworzonych wyrobów z żywicy epoksydowej czołowe miejsce zajmują meble. Można stworzyć je samodzielnie, ale coraz częściej firmy meblarskie rozszerzają swoją ofertę o meble wykonane z żywicy. Tego typu wyroby z żywicy epoksydowej wyróżnia unikatowy wygląd, ponieważ tworzone są one ręcznie, dlatego każdy egzemplarz jest unikatowy. Warto dodać, że surowiec, jakim jest żywica nadaje się do barwienia, zatem można uzyskać wyjątkowy efekt, zgodny z preferencjami klienta.

Przemysłowe wyroby z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Jeśli chodzi o wyroby to dobrym przykładem będzie tu drewno stabilizowane z użyciem żywicy, które ma wyjątkowe właściwości pod względem wytrzymałości np. na czynniki atmosferyczne, co jest wykorzystywane podczas produkcji mebli ogrodowych.

Wyroby z żywicy epoksydowej wykonane metodą rękodzielniczą

Wyroby z żywicy epoksydowej tworzone dzięki pracy ludzkich rąk cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Najczęściej takimi artykułami są breloki, biżuteria, czy domowe dekoracje. Na rynku z łatwością można zakupić gotowe zestawy służące do tworzenia wyrobów z żywicy epoksydowej, które polecane są osobom, które chcą nauczyć się pracy z syntetycznymi surowcami.

Jak tworzy się wyroby z żywicy epoksydowej?

Wyroby z żywicy epoksydowej wymagają zastosowania surowca dobrej jakości. Najczęściej mamy do dyspozycji produkty jedno- lub dwuskładnikowe, z czego wybierane są głównie żywice jednoskładnikowe, gdzie należy zmieszać w odpowiednich proporcjach żywicę oraz utwardzacz, zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od rodzaju tworzonych wyrobów z żywicy epoksydowej wykorzystuje się w tym celu gotowe formy odlewnicze lub takie, które można stworzyć samodzielnie. Po wylaniu do nich mieszanki żywicy i po zastygnięciu można przystąpić do wykończenia wyrobów.

Zobacz, jak pracować podczas tworzenia wyrobów z żywicy epoksydowej?

W czasie prac związanych z tworzeniem wyrobów z żywicy epoksydowej dobrze jest zadbać o nasze bezpieczeństwo – w warunkach warsztatowych lub domowych powinno się otwierać okno, aby zapewnić dobry przewiew w pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę także na to, żeby ściśle przestrzegać zaleceń producenta, jeśli chodzi o mieszanie żywicy z utwardzaczem oraz barwnikami – dzięki temu tworzone wyroby będą charakteryzowały się najlepszymi parametrami.

Sprawdź również:

Poradnik