Blog

11/15/2020

Remont dachu – czym jest i kiedy jest konieczny?

Cyklicznie, warto dokonywać bieżącej konserwacji dachu, czyli jego sprawdzenia pod kątem jego stanu – zawilgocenia czy też ewentualnego uszkodzenia. Najlepszą porą na taki przegląd jest wiosna i jesień. Takie działania pozwolą nam w wielu przypadkach uniknąć kosztownych remontów dachu.

Jeśli stwierdzimy zanieczyszczenia dachu, wykryjemy uszkodzenia, działanie pleśni grzybów i owadów oraz jego nieszczelność, konieczny staje się jego remont, czyli przywrócenie pierwotnej funkcjonalności.

Zakres remontu dachu zależy od stwierdzonych ubytków, diagnozy – najlepiej fachowego dekarza oraz rodzaju dachu i zastosowanego poszycia dachowego.

Na czym polega remont dachu?

W zależności od użytych materiałów i samej konstrukcji dachu dobieramy odpowiednie czynności i środki. Dla przykładu remont dachu z dachówki betonowej czy ceramicznej to zazwyczaj wymiana uszkodzonych dachówek na nowe, usuwanie nieszczelności, odpowiednia impregnacja czy też malowanie.

W przypadku dachu płaskiego z papy najczęściej jest to odpowiednie załatanie miejsc nieszczelności lub pokrycie starej powłoki hydroizolacją, specjalną membraną, np.: płynną membraną żywiczną.

W szczególności sprawdzi się tutaj Hyperdesmo, rozwiązanie oparte na technologi płynnej membrany, wykonanej z żywic poliuretanowych.

Pokrycie z blachy możemy również załatać, wyczyścić i pomalować, choć prawdopodobnie dużo skuteczniejszą metodą będzie postępowanie podobne jak wskazane powyżej, czyli z użyciem powłok hydroizolujących (odpowiednio elastyczne, jednolite, wytrzymałe, szczelne poprawiające estetykę dachu).

Z użyciem takich powłok podczas remontu dachu możemy uniknąć kosztownej wymiany poszycia dachowego, utylizacji starego poszycia i interwencyjnych, kosztownych prac.

Pamiętajmy, że remont dachu obejmuje również prace dotyczące kominów, rur spustowych, rynien, okien dachowych, włazów itp.

Jakie preparaty przydadzą się przy remoncie dachu?

Warto wybrać dobrej jakości produkty, z jednej linii, tego samego producenta. Są wówczas względem siebie idealnie kompatybilne. Nowoczesne preparaty, np.: oparte na żywicach syntetycznych, zabezpieczają pokrycie dachowe przed rozwojem pleśni i grzybów, impregnują przed nasiąkaniem, tworzą skuteczną hydroizolującą warstwę oraz odbijają promieniowanie UV poprzez odpowiednie pigmenty, chronią kolor dachu przed blaknięciem. Dodatkowo są łatwe w aplikacji i dostosowane do wielu rodzajów poszyć dachowych.

Czy remont dachu wymaga spełnienia formalności urzędowych?

Remont dachu – w zależności od zakresu planowanych prac oraz rodzaju i usytuowania budynku – może wymagać bądź nie wymagać formalności. W niektórych wypadkach konieczne jest zgłoszenie robót w stosownym urzędzie. W pewnych sytuacjach trzeba też uzyskać pozwolenie na budowę.

Na pewno nie trzeba zgłaszać do urzędu wymiany pokrycia dachowego ani innych drobnych robót remontowych. Zgłoszenie remontu dachu jest konieczne, gdy dom jednorodzinny jest usytuowany przy granicy działki, gdy obiekt jest wpisany w rejestr zabytków oraz dokonujemy konkretnej przebudowy czy nadbudowy dachu. Wówczas potrzebujemy również projekt. Ze względu jednak na fakt, iż przepisy ulegają zmianom, zawsze warto upewnić się, zweryfikować obowiązujące w danym momencie regulacje prawne. Każdorazowo prace remontowe dachu warto zlecić doświadczonym dekarzom.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik