Blog

19 lutego 2021

Jakie zastosowanie ma klej epoksydowy?

Czym jest klej epoksydowy?

Klej epoksydowy jest syntetycznym tworzywem stosowanym do łączenia dwóch powierzchni. Ma on zatem zastosowanie w naprawianiu przedmiotów i obiektów, jak również podczas tworzenia makiet czy sklejania modeli. Klej epoksydowy jest nowoczesnym produktem na rynku, który łączy najnowsze zdobycze techniki w zakresie produktów opartych na żywicach syntetycznych. Powszechnie stosuje się między innymi kleje epoksydowe do plastiku, jak również te przeznaczone do drewna czy metalu.

Rodzaje klejów epoksydowych

Aby klej epoksydowy spełniał swoją funkcję, musi składać się z dwóch surowców, czyli żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Większość dostępnych na rynku tego typu produktów można podzielić na dwie grupy:

– kleje epoksydowe jednoskładnikowe – żywica oraz utwardzacz są już wymieszane, dzięki czemu produkt jest od razu gotowy do użycia

– kleje epoksydowe dwuskładnikowe – wybierając ten produkt należy zwrócić uwagę na to, że mamy dołączone osobno opakowanie żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Aby całość była gotowa do użycia, należy wymieszać oba składniki według zaleceń producenta.

Choć oba rodzaje klejów epoksydowych nieco się od siebie różnią, to mają one szerokie zastosowanie w dokonywaniu napraw.

Jakie właściwości ma klej epoksydowy?

Klej epoksydowy ze względu na swoją budowę chemiczną ma wiele właściwości, które są cenione przez duże grono konsumentów. Kleje epoksydowe są polimerami z powtarzalną grupą chemiczną, co ma wpływ na ich cechy po zastygnięciu. Wśród najważniejszych właściwości tego typu klejów wymienia się głównie odporność na szerokie spektrum temperatur – od niskich zimą, po wysokie latem, dzięki czemu sprawdzają się do klejenia obiektów znajdujących się na zewnątrz. Warto dodać, że nie pęcznieją one pod wpływem wody, wyróżniają się także wysoką wytrzymałością na różnego typu czynniki chemiczne, w tym na kwasy i zasady.

Nowoczesne kleje epoksydowe do metalu

Klej epoksydowy do metalu występuje między innymi w postaci tak zwanych strzykawek, co znacznie ułatwia proces aplikacji, na przykład na połamane czy pęknięte elementy. Kleje epoksydowe do metalu bardzo dobrze łączą elementy wykonane z różnego typu stopów, w tym miedź, żelazo, aluminium czy stal, a także wiele innych.

Klej epoksydowy do płytek

Kleje epoksydowe do płytek wybierane są przez osoby, które chcą położyć kafelki w stosunkowo trudnych warunkach. Mowa tutaj głównie o wilgoci – klej epoksydowy do płytek powoduje bardzo dobre wiązane kafelek do podłoża, nadając im jednocześnie wysokiej wytrzymałości pod względem mechanicznym.

Drewniane meble naprawi klej epoksydowy do drewna

Kleje epoksydowe do drewna mają zastosowanie między innymi w naprawianiu mebli, dzięki czemu można w łatwy sposób dokleić elementy dekoracyjne, w tym sztukaterię. Można wykorzystywać go także do łączenia drewnianych elementów modeli, a także tych stworzonych ze sklejki – wszystkie elementy bardzo dobrze się łączą, a przy tym nie widać miejsca ich łączenia, ponieważ wiele klejów epoksydowych do drewna jest przezroczystych.

Zobacz także:

Poradnik