Blog

20 maja 2021

Jakie nachylenie dachu przemysłowego?

Dach budynku przemysłowego to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji. Jego struktura musi zapewniać właściwe funkcjonowanie obiektów tak, aby wewnątrz budynku nie przebiegały liczne elementy konstrukcyjne, na przykład w środku hali. Takie ukształtowanie mogłoby stanowić istotną przeszkodę w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, w tym nakierowanych na produkcję. Dlatego z jednej strony musi być on wytrzymały, a z drugiej zapewniać odpowiednie funkcjonowanie budynku. Jest to nie lada wyzwanie dla konstruktorów zwłaszcza, że dachy przemysłowe muszą mieć odpowiedni kąt nachylenia tak, aby stanowił właściwe pokrycie dla obiektu. Według szacunków specjalistów, nachylenie dachu przemysłowego powinno wynosić od 6 do 16 stopni.

Od czego zależy nachylenie dachu przemysłowego?

Dobór odpowiedniego kąta nachylenia dachu przemysłowego zależy od projektu danego obiektu, pod względem jego wymiarów i obciążeń statycznych, na jakie jest on narażony. Istotną kwestią jest tutaj także plan zagospodarowania przestrzennego, który może narzucić kąt, pod jakim dach przemysłowy ma być nachylony. Wartym odnotowania jest także fakt, że wpływ na opracowanie konstrukcji dachu przemysłowego mają także tak zwane strefy obciążenia śniegiem oraz wiatrem.

Dachy przemysłowe są narażane na obciążenia związane z zalegającym śniegiem, mogącym ulec przemianie w lód, który może zalegać na połaci przez dłuższy czas. Powyższe kwestia określa norma PN-EN 1991-1-3, niejako dzieląca obszar Polski na 5 regionów, różniących się obciążeniem na śnieg.

Najbardziej narażona na działanie tego rodzaju opadów jest strefa V, obejmująca region Tatr oraz Podhala, gdzie szacuje się, że obciążenie śniegiem może wynosić nawet 200 kilogramów na metr kwadratowy. Jest to ważna wskazówka dla architektów dachów przemysłowych, gdyż ma to niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz, jak i ciągłości procesów. Warto przytoczyć tutaj fakt, iż warstwa śniegu sięgająca 15 centymetrów wywiera ciężar 150 kilogramów na metr kwadratowy, co jest czynnikiem poważnie obciążającym konstrukcję. Do przekrycia dachów przemysłowych stosuje się blachę trapezową lub płytę warstwową, co pozwala na uzyskanie wspomnianego powyżej kąta nachylenia 6-16 stopni.

Każdy dach przemysłowy warto dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią

Odpowiednio dobrany kąt nachylenia, jak i cała konstrukcja dachu przemysłowego ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania, jak i bezpieczeństwa budynków. Dobry dach powinien przetrwać przez bardzo długi czas, jednak można znacznie przedłużyć jego żywotność, dzięki zastosowaniu elastycznych membran żywicznych Hyperdesmo, których aplikacją zajmuje się firma Alchimica. Tego rodzaju preparaty tworzą cienką, ale pozbawioną spoin i trwałą powłokę, która skutecznie blokuje dostęp wilgoci do wnętrza budynku i jednocześnie pozwala na odbijanie promieni słonecznych. Tak stworzona powłoka nie prowadzi do obciążenia konstrukcji, dlatego jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie.

Zobacz także inne wpisy:

Poradnik