Blog

04/12/2021

Jaki materiał na dach?

Materiałów, które nadają się na pokrycie dachu jest stosunkowo wiele. Ich wybór zależy od kilku czynników, które z pewnością należy przeanalizować przed podjęciem decyzji. Podstawowe kwestie to:

– kształt dachu i jego konstrukcja (płaski, spadzisty, prosty, skomplikowany, konstrukcja lekka czy solidna);

– wiek dachu i jego możliwości udźwigu pokrycia dachowego;

– poprzednie poszycie dachowe;

– nakłady finansowe;

– stylistyka obiektu;

– założenia co do wytrzymałości, konserwacji dachu itp.

Jakie są więc możliwości w zakresie wyboru materiału do pokrycia dachu?

Popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest papa asfaltowa, zwłaszcza papa termozgrzewalna (łatwiejsza w aplikacji!). Ten materiał zazwyczaj stosowany jest w przypadku dachów płaskich oraz wielkopowierzchniowych. Papa asfaltowa sprawdzi się również jako izolacja przeciwwilgociowa dla dachów zielonych.

Innym bitumicznym materiałem do pokrycia dachu jest gont bitumiczny. Co to jest? Są to bitumiczne dachówki, długie pasy z wycięciami w różnych kształtach (łuski, trapezy, prostokąty, sześciokąty itp). Wycięcia te sprawiają, że po ich ułożeniu imitują dachówki lub gonty.

Najczęściej wybiera się jednak obecnie blachę ocynkowaną, lub cynkową, miedzianą czy aluminiową. Blachodachówki to często wybierany materiał pokrycia przez inwestorów, jest bowiem uniwersalny, wytrzymały i stosunkowo niedrogi. Blachodachówki są lekkie, więc nadają się na krycie dachów nowych, jak i starych. Są plastyczne i łatwo nimi pokryć nawet skomplikowaną powierzchnię dachu.

Możemy również zdecydować się na dachówki cementowe, które wygrywają pod kątem estetyki wyglądu, ich powierzchnia jest barwiona i pokrywana akrylową powłoką. Przypominają w dużej mierze najbardziej klasyczne pokrycie dachu, czyli dachówki ceramiczne. To jeden z najstarszych materiałów stosowanych w budownictwie, aczkolwiek dosyć kosztowny.

Kolejnym dostępnym materialem na pokrycie dachu jest łupek naturalny, czyli skała osadowa. Tworzy się z niej różnorodne płytki, do pokrycia dachu. To szlachetny, naturalny materiał, który posiada estetyczne walory, ale cechuje go także trwałość i solidność kamienia. Idealny do nowoczesnych i eleganckich obiektów.

Inny rodzaj pokrycia to drewniane gonty ze świerku, sosny lub jodły, przypominające kształtem klin. Są to deseczki drewniane, które pozwalają wystylizować obiekty na klasyczne dworki.

Na koniec przedstawimy nowoczesne rozwiązanie stosowane obecnie w budownictwie. Są to pokrycia bezpoinowe, elastyczne i hydroizolujące, wykonane z gotowych mas żywicznych, np.: poliuretanowe. Wierzchnią warstwę najczęściej tworzy tzw. posypka mineralna. Materiał ten jest również doskonały przy renowacji starych pokryć dachowych różnego typu.

Przeczytaj również inne porady:

Poradnik