Blog

23 stycznia 2021

Jaka żywica nadaje się do naprawy rys i pęknięć?

Żywica do naprawy rys i pęknięć pozwala dokonać drobnych napraw wielu elementów

W przemyśle i drobnym rękodziele coraz częściej stawia się na syntetyczne żywice o wszechstronnym zastosowaniu. Konsumenci chętnie sięgają po żywice do naprawy rys i pęknięć, które pozwalają na reparację różnych obiektów. Najczęściej wykorzystywana jest żywica epoksydowa, która jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych produktów na polskim i zagranicznym rynku. Żywica epoksydowa do naprawy rys i pęknięć stosowana jest głównie w przypadku podłoży krytycznych, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podłożem narażonym na działanie różnego typu czynników mechanicznych:

– naprężeń

– siły nacisku o dużej wartości

– dużych wahań temperatury

– działania warunków atmosferycznych – opadów czy silnego nasłonecznienia.

Właściwości żywicy do naprawy rys i pęknięć

Żywica do naprawy rys i pęknięć pozwala w estetyczny sposób uzupełnić ubytki w podłożu, dzięki czemu uszkodzenia są niemal niewidoczne. Surowiec wykorzystywany podczas napraw charakteryzuje się między innymi wysoką odpornością na wilgoć, dlatego doskonale sprawdza się podczas wypełniania ubytków w pomieszczeniach, gdzie podłoże jest szczególnie narażone na działanie wody, na przykład w kuchniach i łazienkach. Doskonale sprawdzi się ona także na balkonach czy tarasach, gdzie zabezpieczy posadzkę przed działaniem wody, która zimą mogłaby rozsadzać kafelki.

Innowacyjne światłoutwardzalne żywice do naprawy rys i pęknięć

Oprócz standardowo dostępnych żywic do naprawy rys i pęknięć mamy do dyspozycji również produkty światłoutwardzalne. Wyróżniają się one szybkim sposobem aplikacji oraz wiązania. Wystarczy rozprowadzić żywicę do naprawy rys i pęknięć w pożądanym miejscu i utwardzić ją lampą UV. Po kilkunastu sekundach żywica podlega utwardzeniu, co znacznie skraca czas prac.

Jak używać żywicy epoksydowej do naprawy rys i pęknięć?

Używając żywicy do naprawy rys i pęknięć należy pamiętać o ochronie dróg oddechowych, ponieważ opary mogą szkodliwie oddziaływać na nasze zdrowie, dobrze jest także zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia – najlepiej przeprowadzać pracę z użyciem żywicy przy otwartym oknie. Sam proces aplikowania żywicy do naprawy rys i pęknięć może być przeprowadzony jedynie na oczyszczonych powierzchniach. Ponadto powinny być one suche i odtłuszczone, aby wiązane żywicy było w pełni efektywne.

Zobacz także:

Poradnik