Blog

20 stycznia 2016

Jaka żywica do klejenia plastiku?

Uszkodzenia plastikowych elementów, na przykład zabawek, drobnych narzędzi czy dekoracji możemy często naprawić z użyciem specjalnych klejów wiążących ułamane, bądź pęknięte elementy. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie żywicy do klejenia plastiku – nowoczesnego surowca o wszechstronnym zastosowaniu, który sprawdzi się podczas dokonywania drobnych napraw. Warto jest zwrócić uwagę także na pochodne żywicy do klejenia plastiku, na przykład kleju epoksydowego, który zastępuje wiele znanych powszechnie szybkowiążących klejów.

Właściwości żywicy do klejenia plastiku

Żywica do klejenia plastiku jest chętnie wybierana przez szerokie grono konsumentów ze względu na swoje właściwości. Przede wszystkim po zastygnięciu nie pozostawia ona śladów, zatem polecana jest do naprawy elementów, gdzie szczególną uwagę zwraca się na aspekt estetyczny. Ponadto żywica do klejenia plastiku odporna jest na działanie szerokiego zakresu temperatur, nawet od -40° C do 130°C, działanie czynników chemicznych czy wody. Jak widać, żywica do klejenia plastiku jest praktycznym narzędziem podczas naprawiania różnego typu elementów tworzonych z tworzyw sztucznych.

Jak używać żywicy do klejenia plastiku?

Większość żywic do klejenia plastiku występuje w postaci produktów jedno- lub dwuskładnikowych. Pierwsza z wymienionych żywic do klejenia plastiku po otwarciu jest od razu gotowa do użycia, ponieważ w jednym produkcie zawiera się żywica oraz utwardzacz. Dwuskładnikowe żywice do klejenia plastiku dostępne są w zestawach, gdzie mamy dołączone buteleczki bądź tubki produktów, które należy ze sobą zmieszać, aby były gotowe do użycia. Przed aplikacją żywicy do klejenia plastiku, dobrze jest klejone powierzchnie delikatnie przeszlifować papierem ściernym, a następnie odtłuścić, na przykład alkoholem.

Następnie można delikatnie nanieść żywicę do klejenia plastiku i docisnąć oba elementy. Po kilku godzinach klej ulega związaniu, nadając trwałości naprawianym elementom.

Zobacz również:

Poradnik