Blog

12/20/2020

Jaka żywica do biżuterii?

Nowoczesne metody tworzenia biżuterii z wykorzystaniem żywicy

Żywice mają szerokie zastosowanie w przemyśle, ale także w innych branżach. Powszechnie wykorzystywane są przez artystów, którzy stawiają na nowoczesne sposoby tworzenia biżuterii. Decydując się na wytwarzanie tego typu kobiecych dodatków, warto rozważyć, jaka żywica do biżuterii sprawdzi się najlepiej. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym artykułem – podpowiadamy, jaką żywicę do biżuterii wybrać i jak krok po kroku tworzyć ozdobne dodatki.

Jaka żywica do biżuterii jest najlepsza?

Odpowiadając na pytanie, jaka żywica do biżuterii jest najlepsza, należy wspomnieć o żywicy epoksydowej. Ta dwuskładnikowa substancja chemiczna dzięki swoim właściwościom zyskała miano „nowoczesnego szkła jubilerskiego”. W istocie, przeszukując informacje dotyczące tego, jaka żywica do biżuterii sprawdzi się najlepiej, warto zwrócić uwagę na jej wszechstronność. Dopasowuje się ona do nadawanej przez nas formy, łatwo się ją modeluje oraz można zatapiać w niej przeróżne dodatki. Dlatego do przygotowania biżuterii z żywicy wykorzystuje się pyłki, suszone kwiaty oraz inne ozdoby, pozwalające stworzyć unikatową kompozycję, która z pewnością zachwyci szerokie grono konsumentów.

Gama oddania odcieni to jedna z najważniejszych kwestii, w jakiej żywica do biżuterii okaże się najlepsza

O wszechstronności żywicy epoksydowej w kontekście tworzenia biżuterii decyduje także możliwość uzyskania szerokiej palety barw. Bazą jest tutaj żywica transparentna, do której dodaje się pigmenty w formie sproszkowanej. Przeważnie taka biżuteria z żywicy wyróżnia się swoją oryginalnością, ponieważ nawet niewielkie ilości mogą przeważać o finalnym efekcie, jeśli chodzi o odcień biżuterii.

Jak zrobić biżuterię z żywicy?

Do tworzenia biżuterii z żywicy niezbędne okażą się formy, które nadają im kształtu. Najlepiej sprawdzają się silikonowe foremki w kształcie serc, gwiazdek czy trójkątów, które pozwalają w łatwy sposób wydobyć odlany element. W produkcji biżuterii z żywicy najważniejsze jest równe wymieszanie żywicy i utwardzacza przez czas około 3 minut. Po tym czasie możemy mieszankę przelać do formy, a następnie umieścić w niej inne ozdoby oraz specjalny element, który po zastygnięciu stworzy oczko do przewlekania łańcuszka bądź rzemyka.

Wykończenie biżuterii z żywicy stawia przysłowiową kropkę nad „i”

Podjęcie decyzji, jaka żywica do biżuterii nadaje się najlepiej, jest pierwszym krokiem w produkcji przeróżnych ozdób. Wszystkie opisane powyżej kroki tworzenia biżuterii z żywicy pozwalają oddać formę ozdób oraz dodatki w niej zatapiane. Producenci zalecają, by dopiero po czasie od 24 do 48 godzin przystąpić do dalszej obróbki ozdób (jest to uzależnione od stopnia skomplikowania oraz wielkości tworzonych elementów). Po wyjęciu odlanej biżuterii z formy należy ją dokładnie wyszlifować. Dzięki temu pozbywamy się drobnych wystających elementów, które tworzą się podczas wylewania oraz stygnięcia, ponadto nadajemy biżuterii z żywicy łagodniejszy kształt oraz blask.

Zobacz także:

Poradnik