Blog

4 grudnia 2020

Jaka konstrukcja dachu Jednospadowego?

Niegdyś dachy jednospadowe, zwane także pulpitowymi dominowały w budownictwie obiektów gospodarczych. Jednak obecnie są chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza prostych, symetrycznych budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym, które stanowią świetną alternatywę dla płaskich połaci, głównie ze względu na znacznie lepsze odprowadzanie wody opadowej i zalegającego śniegu z powierzchni dachu.

Sprawdza się to także w tworzeniu budynków energooszczędnych, gdzie na ich powierzchni stosuje się panele fotowoltaiczne. Zatem ich konstrukcja musi być odpowiednio wytrzymała pod względem mechanicznym, ale także umożliwiała położenie trwałych pokryć dachowych, wpływających na komfort przebywania wewnątrz budynków. W zależności od projektu rodzaj konstrukcji może się diametralnie różnić, o czym szerzej piszemy w najnowszym artykule.

Rodzaje konstrukcji dachów jednospadowych o małym nachyleniu

Typ konstrukcji dachu jednospadowego uzależniony jest od tego, jaki kąt nachylenia połaci uwzględniono w projekcie. W przypadku dachów o małym spadku stosuje się przede wszystkim:

  • konstrukcje krokwiowe, gdzie podstawowym elementem są krokwie, połączone u dołu do murłaty, czy do poziomych belek ściągowych. Taka konstrukcja znajduje zastosowanie w budynkach, których rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 metrów
  • konstrukcje krokwiowo-zastrzałowe, stosowane w budynkach o maksymalnej rozpiętości ścian do 7 metrów. Całość konstrukcji wzmacniają ukośnie mocowane do więźby zastrzały
  • konstrukcje kleszowo-płatwiowe – sprawdzają się w przypadku budynków o rozpiętości ścian nieprzekraczającej 12 metrów. Ten typ konstrukcji zakłada wykorzystanie krokwi oraz płatwi kalenicowych, pośrednich i stopowych, będących dodatkowym podparciem dla krokwi. Stosuje się tutaj także systemy podpierające płetwie, takie jak słupy oraz miecze mocowane ukośnie po obu stronach słupów. Ponadto stosuje się także kleszcze, rozmieszczane co 3 lub 4 parę krokwi, które dodatkowo usztywniają całość szkieletu. To jeden z najczęściej wybieranych typów konstrukcji, ale jednocześnie najdroższy, który jednak jest najbardziej wytrzymały.

Jaka konstrukcja do dachu o większym kącie nachylenia?

Projekt dachu o większym kącie nachylenia wymaga zastosowania odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. Jednak co istotne, im wyższy spadek, tym rozpiętość ścian może być mniejsza. W tym przypadku zastosowanie znajdą przede wszystkim:

– wiązary kratowe tworzone z prefabrykatów. To szczególny typ konstrukcji, ponieważ powstaje na zamówienie w oparciu o konkretny projekt. W formie gotowych do zamocowania elementów przywożone są na budowę, co znacznie przyspiesza prowadzone prace. Tego rodzaju elementy najczęściej stosowane są podczas budowy obiektów o znacznej powierzchni

– konstrukcje kleszczowo-płatwiowe również znajdą tutaj zastosowanie, przy czym w tym przypadku rozpiętość ścian nie może być większa niż 9 metrów.

Zobacz również inna artykuły:

Poradnik