Osoby zajmujące się rękodziełem często tworzą dekoracje i biżuterię z wykorzystaniem kwiatów zatopionych w żywicy. Najlepiej sprawdza się tutaj żywica epoksydowa, pozwalająca na uzyskanie oryginalnego efektu, który z pewnością będzie przykuwał uwagę. Możliwości stworzenia efektownych dekoracji dzięki zatapianiu kwiatów w żywicy sprawia, że zamykamy lato w ozdobach czy biżuterii. Poniżej przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek, jak zatopić kwiaty w żywicy.
Narzędzia i gadżety, które warto wykorzystać do tego, by zatopić kwiaty w żywicy
Do tego, jak zatopić kwiaty w żywicy należy wykorzystać kilka narzędzi, które okażą się przydatne w czasie pracy. Polecamy wykorzystać pojemniki z miarką, pozwalające na dokładnie odmierzenie odczynników i dwóch plastikowych pojemników. Przydatne z pewnością okażą się również drewniane patyczki do mieszania oraz papier ścierny, który można wykorzystać do przetarcia powierzchni i nadania jej dodatkowego połysku.
Obraz z kwiatów zatopionych w żywicy – sposób na oryginalną dekorację
Świetnym pomysłem na stworzenie unikatowej ozdoby są obrazy z kwiatów zatopionych w żywicy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla obrazów olejnych czy szkiców, tworząc barwny i przykuwający wzrok element wnętrza. Aby stworzyć obraz z kwiatów zatopionych w żywicy, należy wykorzystać formę (najlepiej o kwadratowym lub prostokątnym kształcie), do której układamy kwiaty, a następnie wylewamy żywicę epoksydową. Warto pamiętać o stworzeniu otworów służących do przywieszania obrazu na ścianie, na przykład na odwrotnej stronie lub w górnej części obrazu, gdzie można przewiązać sznurki jutowe.
Biżuteria z kwiatów zatopionych w żywicy to świetna propozycja na prezent dla bliskiej osoby
W ostatnich latach niezwykle popularna stała się biżuteria z kwiatów zatopionych w żywicy. W ten sposób tworzy się głównie wisiorki, ale z użyciem żywicy możliwe jest także stworzenie bransoletek, kolczyków i pierścionków. Biżuteria z kwiatów zatopionych w żywicy, zwłaszcza wykonana samodzielnie, jest unikatowym upominkiem dla bliskiej osoby z okazji urodzin, imienin czy Dnia Kobiet. Osoby zajmujące się tworzeniem biżuterii z kwiatów zatopionych w żywicy stosują specjalne formy, które nadają pożądanego kształtu wisiorkom czy kolczykom.
Suszenie kwiatów, czyli pierwszy krok do tego, jak zatopić kwiaty w żywicy
Zanim przystąpimy do prac związanych z tym, jak zatopić kwiaty w żywicy, dobrze jest odpowiednio przygotować do tego celu kwiaty. Muszą być one ususzone, by po zalaniu płatki nie złożyły się, co może nieestetycznie wyglądać. Najczęściej umieszcza się je w książce i pozostawia do wyschnięcia, ale poleca się także sposób z użyciem kaszy manny. Garść świeżych kwiatów umieszczamy w pudełku i zasypujemy kaszą. Po około 2 tygodniach są one gotowe do pracy z żywicą.
Jak zatopić kwiaty w żywicy?
Prace związane z tym, jak zatopić kwiaty w żywicy wymagają zachowania określonych procedur. Mowa tutaj przede wszystkim o dokładnym odmierzeniu odczynników i ich wymieszaniu. Uprzednio umieszczamy w formie kwiaty i rozkładamy ich płatki, które można zalać żywicą. Chętnie wybierana jest także technika przestrzenna – wtedy tworzy się warstwy z żywicy, do których umieszcza się kolejne porcje kwiatów.
Sprawdź również: