Blog

2 grudnia 2016

Jak zacząć pracować z żywicą epoksydową?

Podpowiadamy, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową

Syntetyczne żywice, w tym epoksydowa cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów, którzy mogą stworzyć wyjątkowe obiekty, zachwycające każdego. Jest to surowiec, z którym łatwo się pracuje i obrabia w prosty sposób, warto jednak wiedzieć, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową, aby uniknąć błędów w czasie samodzielnego tworzenia wyrobów. Dlatego polecamy wszystkim osobom początkującym lekturę poniższego artykułu, gdzie szczegółowo wyjaśniamy, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową.

Poradniki i tutoriale pomogą zacząć pracować z żywicą epoksydową

Uczymy się głównie poprzez doświadczenie, ale warto jest także korzystać z wiedzy osób doświadczonych w pracy z żywicami syntetycznymi. Dlatego dobrze jest oglądać filmiki oraz czytać poradniki, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową. Możemy z nich dowiedzieć się, jaki rodzaj surowca dobrać w zależności od tworzonego obiektu i jak prawidłowo je mieszać, a następnie obrabiać. Zachęcamy także do lektury wielu artykułów na blogu firmy Alchimica, gdzie prezentujemy wiele praktycznych wskazówek dotyczących prac z żywicą epoksydową, które z pewnością pomogą w nauce pracy z tym surowcem.

Zastanawiasz się, jak pracować z żywicą epoksydową? Poznaj specyfikę stosowanych materiałów

Przed rozpoczęciem prac z żywicą epoksydową, warto jest poznać charakterystykę wykorzystywanych materiałów. Nie mówimy tutaj oczywiście o ich budowie chemicznej, ale o ich ogólnej specyfice. Żywica epoksydowa ma postać przezroczystej cieczy, do której konieczne jest dodanie utwardzacza, który zainicjuje reakcję tężenia mieszanki. Możemy mieszankę modyfikować w kwestii kolorystyki poprzez dodawanie barwników oraz pigmentów. Należy jednak wiedzieć, że proporcje żywicy epoksydowej oraz utwardzacza muszą być ściśle przestrzegane według zaleceń producenta. Jeśli zaburzymy proporcje obu surowców, żywica może nie stężeć, a w przeciwnym wypadku stać się krucha i podatna na uszkodzenia. Dlatego zaczynając pracę z żywicą epoksydową, zapoznajmy się szczegółowo z dołączoną instrukcją.

Kup zestaw startowy, który pozwoli Ci nauczyć się, jak pracować z żywicą epoksydową

Gdy już wiesz, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową, możesz kupić tak zwany zestaw startowy. Znajdziesz w nim małe buteleczki żywicy oraz utwardzacza oraz kilka foremek do odlewania. Dzięki temu nauczysz się pracy i obróbki surowca, co jest świetną podstawą dla przyszłego tworzenia znacznie większych obiektów, na przykład mebli.

Zanim zaczniesz pracować z żywicą epoksydową, poznaj zasady odpowiedniego użytkowania surowca

Powyżej szczegółowo wyjaśniliśmy, jak zacząć pracować z żywicą epoksydową – warto jednak poruszyć również temat bezpieczeństwa w czasie prowadzonych prac. Żywica oraz utwardzacz są syntetycznymi surowcami, z którymi należy pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, na przykład przy otwartym oknie. Nie zapominajmy również o ochronie rąk w postaci rękawic oraz o stosowaniu okularów ochronnych.

Sprawdź również:

Poradnik