Blog

3 grudnia 2020

Jak zaciąć krokwie na dach jednospadowy?

Krokwie są niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym dachu, ponieważ to na nich spoczywa ciężar pokrycia, buduje także szkielet budynku, gwarantując jednocześnie stabilność całej konstrukcji dachu. Niezwykle istotne jest to, aby belki wykorzystywane, jako krokwie były wysokiej jakości i w odpowiednich wymiarach. Należy zwrócić uwagę także na to, aby odpowiednio je przygotować poprzez tak zwane zacinanie. Polega to na przygotowaniu belek w taki sposób, aby dobrze spasować pozostałe elementy, co ma niezwykle istotne znaczenie w przypadku konstrukcji krokwiowych, jak i krokwiowo-jętkowych. O tym, jak prawidłowo wykonać cały proces, przeczytacie w najnowszym wpisie.

Co jest potrzebne do wykonania zacięcia krokwi w dachach jednospadowych?

Podstawa konstrukcji dachowych to krokwie, najlepiej wykonane z drewna sosnowego lub dębowego. Oczywiście niezbędne są także narzędzia:

• Miara lub metr oraz cyngiel do pomiarów odległości i kątów nachylenia

• Marker lub ołówek, którymi zaznaczymy miejsce cięcia

• Piła ręczna lub elektryczna do cięcia drewna.

Należy zadbać także o nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas używania piły elektrycznej, gdzie istnieje ryzyko skaleczenia się. Pamiętajmy także o precyzji, gdyż wszystkie elementy muszą być bardzo dobrze spasowane względem siebie. Ma to niezwykle istotny wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji, jak i nasze bezpieczeństwo podczas przebywania w takim budynku.

Jak wykonać zacięcie krok po kroku?

Wykonanie zacięcia na krokwiach budujących konstrukcję dachu jednospadowego nie jest trudne, niemniej wymaga znajomości tworzenia połączeń ciesielskich. Poniżej prezentujemy, jak prawidłowo wykonać prace krok po kroku:

  • Na początku wykonujemy niezbędne pomiary, w którym miejscu konieczne jest wykonanie zacięcia. Oczywiście wszystkie krokwie muszą mieć te same wymiary, jak i kąt nachylenia. Wyznaczone miejsce zaznaczamy za pomocą markera lub ołówka.
  • Za pomocą piły tarczowej z prowadnicą przystępujemy do stworzenia wrębu pod kątem 90 stopni w stosunku do murłaty, przy czym jego głębokość nie może być większa niż 1/4 krokwi. Jeżeli miejsce cięcie będzie poprowadzone ryzykujemy poważnym osłabieniem całej konstrukcji.
  • W dalszej kolejności przystępujemy do połączenia elementów. Najczęściej stosuje się zaciosy na krokwiach i w takiej postaci stawiane są na murłacie, a całość łączona jest za pomocą metalowych kątowników i długich wkrętów ciesielskich. Według specjalistów znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie zaciosów ciesielskich – wtedy wykonujemy zacięcie w kształcie trapezu, ale także dwóch nacięć na murłacie, ale w kształcie trójkątnym (to tak zwane połączenie „kurpiowskie”). Takie elementy muszą pasować, jak klucz do zamka. Drugi ze wspomnianych typów połączeń jest znacznie bardziej wytrzymały i oba elementy dobrze ze sobą współpracują.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik