Blog

10 maja 2021

Jak położyć papę na płaskim dachu?

Układanie papy na płaskich dachach wciąż jest jednym z najtańszych i najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczania tego rodzaju powierzchni. Współcześnie na popularności zyskała metoda montażu na bazie lepików, gdzie nie jest konieczne podgrzewanie pasów papy. Dzięki temu proces montażu przebiega znacznie szybciej, jest także bezpieczniejsza dla dekarzy.

Całość procesu możemy zamknąć w kilku punktach:

  • Podstawa to odpowiednie przygotowanie powierzchni. Musi być ona czysta, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a także sucha.
  • Następnie przystępujemy do zmierzenia powierzchni dachu, wyznaczamy także miejsca mocowania papy, również na zakładki.
  • Kolejny etap to aplikacja podkładu bitumicznego, gwarantującego dobrą przyczepność papy do powierzchni dachu, jest to także dodatkowa warstw chroniąca przed wilgocią. Aplikujemy go równomiernie za pomocą pędzla lub wałka.
  • Jeżeli dach nie ma wystarczająco dużego spadku, konieczne jest zainstalowanie systemów odprowadzających wilgoć, w tym rynien lub drenaży.
  • W kolejnym etapie możemy przystąpić do montażu rolek papy do podkładu, zgodnie z miejscami montażu, wyznaczonymi na dachu.
  • Należy zadbać także o wykończenie całości powierzchni – przydatne okażą się listwy wykończeniowe lub inne elementy obrzeżne, zapewniające dodatkową ochronę przed wilgocią.
  • Po zakończonym montażu należy ocenić stan pokrycia. Jeżeli występują wybrzuszenia, czy inne defekty, należy je od razu naprawić, pamiętajmy także o regularnej konserwacji papy.

W jaki sposób układa się na płaskiej połaci papę termozgrzewalną?

Montaż papy termozgrzewalnej na płaskim dachu nieznacznie różni się od opisanego powyżej sposobu. Tutaj nie wykorzystujemy lepików – konieczne jest wykorzystanie palników gazowych, którymi będziemy podgrzewać spodnie brzegi papy (najlepiej o szerokości 10 centymetrów, j.w.). Rolki mają pod spodem gładką strukturę i wykonane są z bituminów, dlatego podgrzewanie powoduje lokalne roztapianie materiału, który łatwo klei się do niemal każdej powierzchni, dobrze jest jednak docisnąć poszczególne pasy rolką, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pęcherzy, czy wybrzuszeń, przez które będzie mogła przedostawać się woda. Oba opisane powyżej sposoby układania rolek papy są bardzo do siebie podobne i gwarantują ochronę przez wieloma czynnikami atmosferycznymi.

Czy na płaskim dachu oprócz papy możemy położyć dodatkową warstwę o właściwościach hydroizolacyjnych?

Papa jest dosyć tania, ale mało trwała. Należy przeprowadzać procesy impregnacji dzięki dedykowanym materiałom, które zwiększają trwałość pokrycia. Dobrze jednak skłonić się ku nowoczesnym surowcom, których minimalna trwałość wynosi 25 lat. Mowa tutaj o płynnych membranach poliuretanowych oferowanych przez naszą firmę. Dzięki zawartości poliuretanów tworzona powłoka jest elastyczna, co zwiększa wytrzymałość całej powierzchni na naprężenia i szeroki zakres temperatur. Ponadto w odróżnieniu od papy, materiał nanosi się w sposób podobny do malowania farbą, przez co nie powstają miejsca złączeń, przez które wilgoć może przenikać w głąb konstrukcji.

Sprawdź również inne artykuły:

Poradnik