Blog

22 października 2020

Jak zabezpieczyć płaski dach?

Dach płaski to konstrukcja, której świetnie sprawdza się w zakresie wytrzymałości, izolacji wodnej i termicznej. Dachy płaskie mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o budynki o przemysłowym charakterze, zwłaszcza wielkopowierzchniowe. Tego typu dachy znajdziemy np.: na halach przemysłowych, magazynach, galeriach handlowych itp.

Wyzwaniami dla płaskich dachów są przede wszystkim odpowiednia hydroizolacja, zabezpieczenie go przed wpływem wody i innych opadów. Dachy płaskie wymagają odpowiedniej konstrukcji i nachylenia.

Woda musi być z dachu płaskiego swobodnie odprowadzania dzięki zastosowaniu odpowiedniego spadu ze wszystkich stron w kierunku przygotowanych wpustów – do rur spustowych przez wpusty dachowe lub rynny znajdujące się wokół krawędzi dachu. Tego typu wpusty montuje się na ścianie attykowej lub na najniższej części dachu. Ich rolą jest kierowanie wody z dachu płaskiego do rur zewnętrznych lub biegnących częściowo lub nawet całkowicie w środku. Powinno się również zastosować mankiety uszczelniające do wpustów, celem zwiększenia ich izolacji.

Ważne są także wszelkie obróbki blacharskie dachu. To właśnie na ich styku ze ścianami, kominami wentylacyjnymi i inną infrastrukturą dochodzi do przecieków. Te newralgiczne, czułe miejsca powinny być dodatkowo monitorowane i bieżąco zabezpieczane.

Ważne jest także cykliczne czyszczenie rynien i rur spustowych z wszelkich zanieczyszczeń.

Dokonujmy też regularnych przeglądów dachu płaskiego, w zależności od pokrycia dachowego, szukając, czy nie występują jakiekolwiek uszkodzenia, np.: w przypadku pokrycia papą bitumiczną, czy nie ma purchli, pęcherzy, pęknięć, rozwarstwienia papy itp.

Oparciem dla izolacji w dachu płaskim będzie także strop – płaszczyzna betonowa.

Podsumowując, podczas izolacji dachu płaskiego konieczne jest:

• połączenie izolacji dachu oraz ścian,

• pozostawienie spadku w kierunku odpływów – aby woda “nie stała” na dachu, tylko swobodnie spływała we wskazane miejsce,

• odprowadzanie wody poza budynek,

• montaż warstwy izolacji,

• wykończenie krawędzi dachu oraz ścian attykowych.

Nowoczesna forma zabezpieczenia dachu płaskiego, czyli płynne membrany żywiczne

Nowatorskim produktem do hydroizolacji dachu płaskiego jest płynna membrana dwuskładnikowa na bazie płynnej dyspersji, z elementami sztucznej żywicy. Jej zaletą jest to, że doskonale współgra z różnymi typami materiałów. Nadaje się do papy, blachy, membran PCV, dachówek ceramicznych itp.

Zalety tego produktu to przede wszystkim:

– szybka i nieskomplikowana aplikacja, z użyciem wałka, pędzla czy natrysku;

– tworzenie jednolitej powłoki bez spoin i łączeń;

– skuteczne uszczelnienie;

– doskonałe wiązanie z podłożem;

– możliwość aplikacji na „starej” powłoce, bez konieczności jej zrywania;

– powłoka odbijająca promienie słoneczne;

– lepsza hydroizolacja i izolacja cieplna;

– ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi;

– poprawa estetyki dachu;

– długa żywotność produktu;

– odpowiednia elastyczność, sprężystość powłoki, pracuje wraz z ruchami poszycia.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik