Blog

7 października 2020

Jak wzmocnić dach hali?

Dach hali, podobnie jak w przypadku innych rodzajów budynków, narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o padającym i zalegającym na dachu śniegu, ale także opadów i silnego nasłonecznienia, które działają bezpośrednio na powierzchnię. Warto wspomnieć, że w takich obiektach nierzadko stosuje się maszyny służące do transportu towarów, na przykład suwnice, które także mogą przyczyniać się do obciążenia konstrukcji dachu. Stosując odpowiednie narzędzia, można poprawić wytrzymałość dachu na uszkodzenia powodowane przez wilgoć, czy gradobicia, czy zwiększyć nośność dachu w celu przeniesienia dodatkowych obciążeń pochodzących z ciężaru śniegu, materiałów budowlanych oraz maszyn i urządzeń.

Jakie elementy wykorzystać do wzmocnienia dachu hali?

Chcąc wzmocnić dach hali, dobrze jest skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zaprojektują najlepsze rozwiązania i przeprowadzą niezbędne prace. Do wzmocnienia konstrukcji najlepiej sprawdzają się między innymi:

• Sprężenia, pozwalające na zwiększenie nośności dachu poprzez zmniejszenie jego ugięcia.

• Specjalnych belek podwieszanych do przestrzennie ułożonych dźwigarów, niejako nadbudowując aktualną konstrukcję. W tym przypadku siła nośna dachu jest odciążona kosztem słupów znajdujących się wewnątrz hali. Jednocześnie takie słupy muszą być odpowiednio szersze tak, aby mogły udźwignąć znacznie większy ciężar. To rozwiązanie ma tę zaletę, że nie wymaga zamykania obiektu, dlatego w dalszym ciągu mogą tam być prowadzone prace, na przykład produkcyjne, ponieważ budynek nie jest wyłączony z użytkowania.

• Można przeprowadzić także całkowity remont konstrukcji, który jednak wymaga czasowego wyłączenia obiektu z użytkowania.

Przy okazji prowadzenia prac wzmacniających konstrukcję dachu hali, warto jest zastosować dobrą izolację przed wilgocią

Niewątpliwie wzmocnienie konstrukcji dachu hali wpływa na polepszenie jego nośności. Warto jednak skłonić się także ku zabezpieczeniu powierzchni połaci przy użyciu nowoczesnych środków, takich jak płynne membrany żywiczne, które można aplikować między innymi na blaszanych pokryciach. Dzięki nim powstaje elastyczna powłoka, która dobrze pracuje z pierwotnym materiałem pokrywającym dach i jednocześnie nie zawiera spoin, dlatego wilgoć nie ma ujścia, co chroni niżej położone partie budynku przed zawilgoceniem. Jest to zatem rozwiązanie pozwalające na kompleksowe wzmocnienie dachu i zabezpieczenie go przed wilgocią pochodzącą z opadów.

Przeczytaj również inne dachy:

Co zamiast papy na dach płaski?

Hyperdesmo – płynne membrany

Poradnik