Blog

03/18/2021

Jak uszczelnić kominek wentylacyjny?

Każdy detal dachu wpływa na funkcjonowanie budynku, nierzadko także na bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Jednymi z nich są kominki wentylacyjne, których główną funkcją jest odprowadzenie nadmiernej ilości wilgoci zbierającej się na połaci, wiele z nich służy także jako element doprowadzający świeże powietrze do wnętrza budynku. Jako że jest to element dodawany do konstrukcji dachu, tworzą się miejsca styku wymagające obróbki chroniącej przed przedostawaniem się wody opadowej w głąb podłoża, a z czasem do niżej położonych elementów budynku. Pamiętajmy, że nawet niewielkie nieszczelności stanowią ujście dla wody, dlatego tak istotne jest doszczelnienie wspomnianego detalu. Zazwyczaj montuje się je w pobliżu kalenicy z zachowaniem odpowiedniej obróbki, która w zależności od typu detalu, obejmuje wykorzystanie siatki technicznej, mas bitumicznych, czy z zastosowaniem specjalnych taśm dekarskich z butylu.

Czy tylko papa nadaje się do uszczelniania kominka wentylacyjnego?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do uszczelniania kominka wentylacyjnego jest papa. Dekarze zalecają montaż co najmniej trzech warstw surowca między detalem a powierzchnią dachu. Co istotne, tworzy się specjalny kołnierz okładający element, jak również miejsce styku z podłożem, dając na to dodatkową warstwę papy, skutecznie chroniącą przed wilgocią na długi czas. Wspomniany typ pokrycia ma dobre właściwości przeciwwilgociowe, ale jego poważną wadą jest słaba odporność na działanie promieni słonecznych. Skutkuje to powstawaniem po kilku latach pęknięć, będących źródłem przecieku dla wody pochodzącej z opadów. Dlatego warto zdecydować się na odnowienie pokrycia z użyciem płynnych membran żywicznych. Wtedy cała powierzchnia dachu, jak i obecnie na nim detale staną się doszczelnione i odporne na działanie czynników atmosferycznych nawet na 25 lat, co znacznie przewyższa żywotność nawet najlepszej papy. Ponadto dzięki zastosowaniu żywicy, powierzchnia dachu odbija promienie słoneczne, ograniczając w tym sposób nagrzewanie się budynków.

Jak krok po kroku wykonać prace doszczelniające wspomniany detal dachu?

Do uszczelnienia kominka wentylacyjnego najlepiej wykorzystać płynną membranę żywiczną z włóknem szklanym, którą nanosi się na starannie oczyszczone miejsce połączenia detalu z powierzchnią dachu oraz kilka centymetrów wokół nich. Najlepiej wtedy na całej powierzchni pokrycia zastosować masę żywiczną – po związaniu powstaje jednolita warstwa materiału odporna na działanie deszczu, śniegu, wiatru oraz silnego nasłonecznienia.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik