Blog

22 maja 2021

Jak usunąć śnieg z płaskiego dachu?

Usuwanie śniegu z płaskiego dachu nie jest trudne, jednak wymaga zadbania o kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, podczas prowadzenia prac należy zabezpieczyć miejsce wokół budynku przed dostępem innych osób, ponieważ śnieg oraz sople zrzucane z dachu mogą stanowić dla nich bezpośrednie zagrożenie.

Po drugie, są to prace prowadzone na wysokości, dlatego niezbędne jest przestrzeganie w tym zakresie przepisów BHP. Nie jest wymagane stosowanie specjalistycznego sprzętu – wystarczy wykorzystać szuflę, którą należy zebrać śnieg i zrzucić go poza dach. To samo dotyczy sopli lodu, jednak zazwyczaj konieczne jest zastosowanie młotka, który pozwoli pozbyć się go z rynien, czy detali dachu. Podczas prowadzenia tego typu prac należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ powierzchnia płaskiego dachu może okazać się bardzo śliska.

Czy odśnieżać dach płaski?

Chociaż rokrocznie obserwujemy znaczne ocieplenie się klimatu, to wciąż mamy do czynienia z występowaniem opadów śniegu o różnym stopniu natężenia. Należy brać to pod uwagę zwłaszcza w przypadku użytkowania budynków – zarówno tych prywatnych, jak i publicznych. Warto poruszyć tutaj zwłaszcza drugi przypadek, bowiem zgodnie z przepisami prawa budowlanego, to na zarządcy obiektu lub właścicielu spoczywa obowiązek odśnieżania połaci oraz usuwania sopli lodu. W przypadku nie zastosowania się do przepisu ustawy, grozi kara grzywny 500 złotych, a nawet pozbawienia wolności do 1 roku. Warto w tym miejscu przytoczyć dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, które mówią, że 1 metr sześcienny świeżego śniegu w postaci puchu waży 200 kilogramów. Ta wartość znacznie zwiększa się w przypadku śniegu mokrego, bowiem sięga od 700 do 800 kilogramów, z kolei waga lodu wynosi około 900 kilogramów. Powyższe dane należy mieć na uwadze, gdyż znacznie obciążenie przypadające na jednostkę powierzchni przyczynia się do wywierania ogromnego nacisku na konstrukcję dachu płaskiego. Tego typu połać ma niewielki spadek, co uniemożliwia swobodne zsuwanie się śniegu, jak ma to miejsce w przypadku dachów skośnym. W przeciwnym razie może to grozić zawaleniem się całej konstrukcji, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających wewnątrz budynków.

Jak zabezpieczyć powierzchnię dachu płaskiego przed śniegiem?

Zalegający na płaskim dachu śnieg może przyczyniać się także do zawilgocenia pokrycia, z czym mamy do czynienia zwłaszcza podczas jego topnienia, gdy na powierzchni będzie zalegała znaczna ilość wody. Dlatego konieczne jest odśnieżanie dachu płaskiego, ale jednocześnie warto kompleksowo zadbać o stan pokrycia, stosując nowoczesne, płynne membrany żywiczne tworzące elastyczną i bezspoinową powłokę, która w pełni blokuje dostęp wilgoci w dalsze warstwy konstrukcji. Dlatego zachęcamy do kontaktu z firmą Alchimica, zajmującą się realizacją tego typu zleceń na obiektach użyteczności publicznej, ale także w budynkach przemysłowych, magazynowych itp.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik