Izolacja dachu za pomocą pianki poliuretanowej (PUR) to obecnie bardzo popularny i szybki sposób na stworzenie termoizolacji, która pozwoli zatrzymać ciepło we wnętrzu budynku, ograniczając tym samym jego straty. Stworzenie takiej izolacji opiera się na wykorzystaniu specjalnej mieszanki aplikowanej metodą natryskową bezpośrednio na przygotowaną konstrukcję. Takie rozwiązanie dedykowane jest zwłaszcza dachom o nowej konstrukcji – pianka poliuretanowa dobrze reaguje zarówno na drewniane, jak i metalowe elementy konstrukcyjne. Dodatkowo natryskowa izolacja pozwala uzupełnić ewentualne ubytki i nieszczelności dachu od warstwy wewnętrznej. Jednak aby całość izolacji spełniała swoją funkcję, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego przygotowania konstrukcji, o czym szeroko piszemy w poniższym artykule.
Prezentujemy krok po kroku, jak przygotować konstrukcję dachu pod izolację z użyciem pianki PUR
Przed aplikacją pianki poliuretanowej PUR, konieczne jest odpowiednie przygotowanie konstrukcji dachu:
• Podstawą jest oczyszczenie elementów konstrukcyjnych, a także zabezpieczenie miejsca połączenia elementów membrany.
• Koniecznie należy zadbać o zamocowanie elementów będących miejscem montowania płyt karton-gips do izolacji. Mowa tutaj o przymocowaniu wieszaków, a następnie kotew dedykowanych stelażowi. Można je w łatwy sposób usunąć po wykonaniu natrysku pianką PUR.
• Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na okna dachowe, które należy zabezpieczyć z wykorzystaniem szpalety stworzonej z płyt karton-gips, dodatkowo osłoniętych folią. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pianka poliuretanowa jest trudna w usunięciu z wielu powierzchni.
Prace izolacyjne z użyciem pianki poliuretanowej wykonywane są przez specjalistów, którzy pozwolą stworzyć warstwę chroniącą górną partię budynku przed utratą ciepła.
O konstrukcję dachu warto zadbać kompleksowo, zabezpieczając powierzchnię dachu żywiczną membraną elastyczną Alchimica
Izolacja dachu nie powinna ograniczać się wyłącznie do termoizolacji. Równie ważne jest stworzenie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej, która pozwala skutecznie zablokować dostęp wilgoci w dalsze partie dachu. Oba elementy wpływają na pełną funkcjonalność dachu, dzięki czemu zachowuje swoją wytrzymałość, ale i funkcjonalność na wiele lat. W tej kwestii warto zwrócić się do fachowców w dziedzinie tworzenia hydroizolacji – Alchimica oferuje wysokiej klasy elastyczne membrany żywiczne Hyperdesmo, które aplikowane są w postaci cienkiej, ale niezwykle wytrzymałej warstwy, która pozbawiona jest spoin, dlatego nie zawiera ona miejsc ujścia dla wody opadowej. Warto zatem rozważyć aplikację takiej membrany dachowej, która z pewnością będzie dobrze współgrać z termoizolacją z pianki PUR.
Przeczytaj również inne wpisy blogowe: