Każdy dach, niezależnie od tego, z jakiego został stworzony materiału, jest stale narażony na działanie czynników atmosferycznych. Na jego żywotność wpływ ma działanie silnego promieniowania słonecznego, ale także wilgoć, pochodzącą między innymi z opadów deszczu oraz śniegu. Nie bez znaczenia pozostaje działalność gradu oraz wiatru, które mogą doprowadzić do ujawnienia się mikrouszkodzeń. Możemy ocenić generalnie, kiedy powierzchnia pokrycia wymaga przeprowadzenia zabiegów renowacyjnych, ale także impregnacji. Jeśli zauważymy zmianę koloru, czy pojawienie się wykwitów na dachu budynku, warto zdecydować się na przeprowadzenie stosunkowo prostych zabiegów, które przywrócą mu dawną świetność. Garść praktycznych wskazówek zawarliśmy w najnowszym artykule, do którego lektury zachęcamy.
Zabiegi konserwacyjne przedłużą żywotność pokrycia dachowego
Powierzchnia dachu po kilku latach stopniowo traci swoje pierwotne właściwości, co dotyczy zarówno wysokiej jakości materiałów, takich jak dachówka, czy tych nieco gorszych, na przykład pokrycia z papy. Zabiegi konserwacyjne najlepiej przeprowadzić na stosunkowo nowych powierzchniach, generalnie najlepiej w czasie nie dłuższym niż po 10 latach od położenia pokrycia. Dzięki temu mamy pewność, że nie doszło do powstania znacznych uszkodzeń, wymagających skomplikowanych prac naprawczych. W przypadku pokrycia z papy konserwację najlepiej przeprowadzić po 2-3 latach od położenia materiału, co wynika z cechy surowca, a mianowicie jego uszkodzenia powstające pod wpływem działania silnego nasłonecznienia.
Jak wykonać poszczególne czynności krok po kroku?
Zarówno w przypadku renowacji, jak i impregnacji dachu wspólne są czynności związane z przygotowaniem podłoża do pracy. Należy je dokładnie oczyścić z luźnych elementów, na przykład za pomocą szczotki. Następnie przystępuje się do oczyszczenia dachu – najpierw myje się go wstępnie za pomocą czystej wody. Po tym (najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej) aplikuje się preparat dedykowany do czyszczenia dachu określonego typu. Całość spłukuje się czystą wodą i pozostawia do wyschnięcia. Wspomniane czyściwa mają w swoim składzie nie tylko substancje myjące, ale także składniki o działaniu grzybobójczym, czy ograniczające powstawanie mchów oraz glonów. Kolejny etap to aplikacja preparatów dedykowanych konkretnemu materiałowi. W przypadku dachów z papy stosuje się substancje na bazie bituminów, które najlepiej rozprowadza się za pomocą wałka. Z kolei dachy skośne stworzone z dachówki ceramicznej, czy blachodachówki można zabezpieczyć za pomocą substancji aplikowanych za pomocą elektrycznego rozpylacza. W wielu sytuacjach przeprowadza się również renowację pokrycia poprzez malowanie powierzchni, co poprawia wygląd starszych dachów. Zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach aplikuje się co najmniej dwie warstwy preparatów impregnujących, tworzących trwałą, niewidoczną dla nas powłokę chroniącą przed działaniem wilgoci.
Zobacz także inne artykuły: