Dachy blaszane, zwłaszcza te stworzone z blachodachówki wyróżniają się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne, ale także na działanie czynników mechanicznych. Niektóre typy pokrycia, zwłaszcza te starsze, narażone są na występowanie rdzy, która prowadzi do postępującego niszczenia materiału, który powleka powierzchnię dachu. Ponadto z czasem dochodzi do rozejścia się poszczególnych arkuszy blachy, które stanowią źródło przecieku wody opadowej. Można znacznie przedłużyć żywotność wspomnianego surowca, dzięki zastosowaniu odpowiedniego renowatora, który stworzy na powierzchni powłokę ograniczającą dostęp wilgoci do wnętrza budynku.
Jaki renowator do blachy dachowej wybrać?
Wśród renowatorów do blachy wymienia się szereg produktów o działaniu hydroizolacyjnym. Jednymi z nich są farby tworzące cienką warstwę na powierzchni dachu. Zazwyczaj aplikuje się je metodą natryskową, co znacznie przyspiesza prowadzenie prac renowacyjnych. Warto zdecydować się na znacznie trwalszy surowiec, jakim jest płynna membrana poliuretanowa. Ten nowoczesny produkt tworzy na powierzchni warstwę hydroizolacyjną o jednorodnej strukturze, która skutecznie blokuje dostęp wilgoci. Kolejną zaletą produktu jest jego elastyczność. Blaszany dach cechuje się specyficznymi właściwościami, w zależności od panującej temperatury – latem rozszerza się, zaś zimą kurczy. Powłoka żywiczna pracuje razem z dachem, dzięki czemu nie pęka na skutek zmian rozmiarów blachy. Warto dodać, że powierzchnia zyskuje wtedy jasny kolor, dzięki czemu ograniczone jest nagrzewanie się budynków, co ma ogromne znaczenie latem. Jest to tak zwany efekt zimnego dachu, który realnie zmniejsza temperaturę panującą we wnętrzach, zwłaszcza na poddaszu, jednocześnie możliwe jest ograniczenie wydatków związanych z chłodzeniem pomieszczeń za pomocą klimatyzatorów.
Jak wykonać prace zabezpieczające pokrycie z blachy?
Prawidłowo wykonana renowacja dachu z blachy gwarantuje jego funkcjonalność na długi czas. Cały proces jest dosyć łatwy do przeprowadzenia. Podstawa to dokładne wyczyszczenie powierzchni za pomocą detergentów oraz usunięcie rdzawych nalotów. Następnie powierzchnię dobrze jest przeszlifować i nanieść podkład gruntujący pozwalający na większą przyczepność preparatów żywicznych. Kiedy grunt wyschnie, można przystąpić do nałożenia płynnej membrany za pomocą wałka lub pędzla w przypadku miejsc newralgicznych, czy nierówności. Można zastosować również tzw. top coat podnoszący odporność dachu na obciążenia, ale także zwiększający współczynnik odbicia promieni słonecznych.
Sprawdź również inne wpisy: