Blog

2 października 2019

Masa uszczelniająca dach z blachy – produkt tworzący wyjątkowo wodoszczelną powłokę

Masa uszczelniająca dach z blachy to propozycja do jakże często występujących – zwłaszcza w zakresie przemysłowym – dachów z blachy. Dachy z blachy wymagają regularnych przeglądów i konserwacji ich stanu technicznego. Od tego zależy bezpieczeństwo całej zabudowy i jej funkcjonalność.

Masa uszczelniająca dach z blachy ma szczególne właściwości, które przede wszystkim tworzą uszczelniającą, wytrzymałą i antykorozyjną powłokę na metalowym dachu.

Na rynku znajdziemy masy uszczelniające dach z blachy w formie farby uszczelniającej np.: na bazie kopolimeru styrenowo – akrylowego i fosforanu cynku, a także bardzo innowacyjne rozwiązania płynnych membran na bazie żywic.

Jakie są główne właściwości masy uszczelniającej dach z blachy?

Najważniejsza funkcjonalność to uszczelnienie dachów, tak aby były one odporne na wodę i wilgoć, a także inne warunki klimatyczne. Powłoka tworzona przez masy uszczelniające do blachy musi być odporna na promieniowanie UV, na skład chemiczny i zawartość powietrza, na silne opady itp. Powłoka mas uszczelniających metalowe dachy powinna być odporna na zalegający śnieg. Dodatkowo zakres temperaturowy musi być odpowiednio szeroki, zarówno na temperatury minusowe, jak i dodatnie. Wysoka elastyczność produktu, która cechuje masy uszczelniające do blachy pozwala na efektywne uszczelnienie miejsc na dachu, nawet jeśli występuje tam zjawisko kurczenia oraz rozkurczania powierzchni metalowych na skutek chociażby czynników cieplnych.

Kolejnym atutem dostępnych mas uszczelniających metalowe powłoki dachu jest ich niepalna powierzchnia, nierozprzestrzeniająca ewentualnego ognia.

Masa uszczelniająca do dachów z blachy to także trwałe zatrzymanie rozwoju korozji, skutecznie hamuje rdzę już istniejącą.

Wytrzymałość i odporność masy uszczelniającej dach z blachy

Masa uszczelniająca dach z blachy jest odporna także na drgania, ugięcia czy uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Nie pęka i nie łuszczy się. Jest odpowiednio sprężysta.

Wykorzystanie mas uszczelniających do dachów z blachy

Produkty te nadają się nawet na mocno skorodowane dachy. Dzięki nim możemy przeprowadzić renowację, zabezpieczenie, odnowienie nawet bardzo starych dachów, nadszarpniętych „zębem czasu”. Masa uszczelniająca dachy może być wystawiona na naprawdę ciężkie warunki przemysłowe czy morskie. Gwarantem tego jest zazwyczaj długotrwała, wieloletnia rękojmia producenta na zabezpieczenie antykorozyjne i uszczelniające (nawet 25-letnia). Masa uszczelniająca na dach z blachy może również być zastosowana dla domowych potrzeb.

Inne właściwości masy uszczelniającej dach z blachy

Masy uszczelniające mogą być nakładane bezpośrednio na oczyszczone, ale wciąż zardzewiałe podłoża i stare powłoki malarskie. Jest to dużym atutem, bowiem znacząco oszczędzamy czas i koszty. Przyczepność masy uszczelniającej do podłoża różnego typu jest bardzo wysoka. Może być aplikowana np.: na stal, żeliwo, ocynk, aluminium, stal nierdzewną, miedź, ołów, powłoki malarskie itp.

Membrana żywiczna, jako doskonała masa uszczelniająca dach z blachy

Membrana żywiczna to prawdziwa innowacja technologiczna i wyróżnia się na tle innych uszczelniających rozwiązań dekarskich. Płynna masa żywiczna tworzy bezspoinową i elastyczną powłokę. Doskonale wiąże się z podłożem i posiada właściwość tzw. otwartości dyfuzyjnej na wilgoć – wypuszcza wodę z wnętrza konstrukcji obiektu budowlanego i blokuje dostęp wody oraz wilgoci do jego wnętrza. Jest to doskonała hydroizolacja dachu z blachy- zarówno dla nowych jak i konserwacji starszych dachów.

Żywiczne produkty jako masy uszczelniające wielkopowierzchniowe i przemysłowe dachy z blachy

Środek ten jest doskonały dla izolacji dachów przemysłowych, zwłaszcza tych całkowicie płaskich, z zerowym spadem, o dużej powierzchni. Aplikacja jest naprawdę nieskomplikowana, za pomocą wałka lub natrysku bezpowietrznego. Środek uszczelni wszelkie najbardziej newralgiczne miejsca narażone na przecieki, np.: punkty mocowań infrastruktury technicznej znajdującej się na dachu, jak np.: klimatyzatory.

Poradnik