Blog

13 maja 2021

Jak często należy wykonywać przegląd dachu?

Dobre pokrycie dachowe ma kluczowy wpływ na stan całej konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie przedostawania się wilgoci do wnętrz budynków, które w niewłaściwie wentylowych i ciepłych pomieszczeniach są sprzyjającymi warunkami do rozwoju pleśni. Dlatego tak ważne jest dokonywanie przeglądu dachu, co pozwoli ocenić jego stan i dokonać ewentualnych prac naprawczych.

Specjaliści wskazują, że generalne oględziny dachu powinny być prowadzone raz do roku, a te bardziej szczegółowe najlepiej co pięć lat. Co ważne, dotyczy to każdego rodzaju pokrycia, a nawet w przypadku, gdy na materiały jest wciąż przyznana gwarancja producenta. Pod uwagę należy wziąć stan materiału, którym pokryty jest dach oraz elementów znajdujących się na połaci. Mowa tutaj o obróbkach blacharskich, rynnach, kominach, ale także detalach dachu, jak świetliki, ogniomury, czy kominki wentylacyjne. Istotne są zwłaszcza miejsca połączeń tych elementów z powierzchnią dachu, które stanowią potencjalne ryzyko dla ujścia wilgoci.

Co zrobić, gdy zauważymy usterki podczas wykonywania przeglądu dachu?

Dla prawidłowego funkcjonowania dachu konieczne jest regularne przeprowadzenie jego stanu technicznego, ale niezwykle istotna jest także dbałość o jego powierzchnię. Dotyczy to zwłaszcza dachów płaskich, gdzie w razie wystąpienia dużych opadów śniegu, konieczne jest jego odśnieżanie. Można także dodatkowo zabezpieczyć połać za pomocą plandek, czy desek, co znacznie ułatwi pozbycie się śniegu. Kontrole dachu prowadzi się w celu oceny, czy nie pojawiły się ewentualne usterki. Co zrobić w kwestii ich ujawnienia?

Wiele w tym przypadku zależy od rodzaju materiału – w przypadku papy najczęściej stosuje się specjalne pasty i materiały o gęstej konsystencji, które stosuje się do naprawy pęknięć, czy wybrzuszeń. Jednak w niektórych typach materiałów (na przykład dachówek) może dojść do konieczności wymiany poszczególnych elementów, które uległy pęknięciu, czy złamaniu.

Warto zabezpieczyć powierzchnię dachu na lata

Systematyczne prowadzenie kontroli stanu technicznego dachu pozwoli szybko wychwycić ewentualne usterki, które można naprawić, by uniknąć jednocześnie kosztownego remontu. Oczywiście wpływ na to ma także wysoka jakość zastosowanych materiałów. Dobrym pomysłem będzie stworzenie na dachu elastycznej warstwy membrany żywicznej Hyperdesmo, która pozwala z najwyższą skutecznością chronić powierzchnię przed działaniem wilgoci, czy promieniowania ultrafioletowego. Jest to cecha wyróżniająca produkty firmy Alchimica – zajmujemy się tworzeniem takich powłok na obiektach przemysłowych, czy użyteczności publicznej, które dzięki temu zyskują trwałość na wiele lat.

Zobacz także inne artykuły blogowe:

Poradnik