Blog

21 maja 2021

Jak często malować dach z blachy?

Pokrycie dachowe, zarówno płaskich, jak i spadzistych konstrukcji narażone jest stale na działanie czynników atmosferycznych. Wpływ na to mają przede wszystkim opady – padający deszcz oraz śnieg, który w sprzyjających ku temu warunkach może zalegać przez pewien czas, a gdy stopnieje, stanowi dodatkowe źródło wilgoci. Warto wspomnieć także o działaniu temperatur – niskiej zimą i wysokiej latem oraz działaniu promieniowania słonecznego, które w niektórych przypadkach może przyczyniać się do osłabienia struktury materiału. Za jedne z najtrwalszych uchodzą dachy blaszane, wykonane z blachodachówki, czy blachy trapezowej. Chociaż żywotność takiego pokrycia dachowego ocenia się nawet na kilkadziesiąt lat, to należy wyraźnie zaznaczyć, że nie istnieje materiał o nieograniczonej żywotności. Wspominane powyżej czynniki atmosferyczne, ale także sytuacje losowe, na przykład zerwanie dachu, uderzenie konarami drzew, czy działanie tak zwanych kwaśnych deszczy może przyczyniać się do uszkodzenia materiału, czy pogorszenia jego właściwości fizykochemicznych.

Dlatego dobrym pomysłem jest okresowe malowanie dachu z blachy, co według specjalistów należy przeprowadzić w następujący sposób:

• Pierwsze malowanie powierzchni powinno przeprowadzić się po tak zwanym wyrezonowaniu blachy. Oznacza to, że po położeniu musi się ona odpowiednio ułożyć na konstrukcji – takie malowanie odbywa się nie krócej niż 4 miesiące od momentu montażu.

• Kolejne procesy malowania, kwalifikowane jako konserwacja prowadzone są mniej więcej raz do roku. Konieczna jest wtedy jednak ocena stanu pokrycia, czy nie posiada ewentualnych luzów, które można dokręcić, ale także oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń – resztek roślin, czy glonów.

Co uzyskujemy dzięki malowaniu dachu z blachy?

Malowanie dachu z blachy można przeprowadzić celem przystosowania jego koloru do naszych preferencji, co możliwe jest do uzyskania za pomocą odpowiednich farb w wielu różnych odcieniach, ale także w przypadku, gdy pierwotny kolor pokrycia nie spełnia wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jednak w większości przypadków malowanie dachu z blachy jest czynnością konserwującą materiał. Dzięki temu tworzy się cienka warstwa preparatu, która zwiększa odporność blachy na działanie opadów atmosferycznych, a w wielu przypadkach pozwala zniwelować także ewentualne ogniska korozji, które mogą ujawnić się na materiale po bardzo długim czasie.

Wysokiej klasy materiały, które trwale powleką powierzchnię dachu z blachy

Na powierzchni dachu blaszanego rewelacyjnie sprawdzają się płynne membrany żywiczne Hyperdesmo. Tworzą one elastyczną i cienką, ale bardzo wytrzymałą powłokę, odporną na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Dzięki temu chronią pokrycie przed działaniem wilgoci, ponieważ powłoka jest jednolita i nie posiada spoin, które mogłyby być miejscem wnikania wody opadowej. Dobrze współpracuje ze znajdującą się pod spodem blachą i jednocześnie pozwala na odbijanie promieni słonecznych, ograniczając tym samym nagrzewanie się budynków.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik