Blog

27 października 2020

Ile waży dach zielony?

Technologia zielonego dachu cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób budujących domy, ale także inwestorów, którzy w projektach budynków wielomieszkaniowych i wysokich biurowców pragną zastosować oryginalne rozwiązania, wpływające na stan budynków, ale także na środowisko. Taka warstwa roślinności sprawia, że możliwe jest oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych, w ten sposób zwiększa się także bioróżnorodność organizmów bytujących na takim dachu.

Dla wielu osób kluczową kwestią jest to, ile waży takie pokrycie. Szacuje się, że wartość ta wynosi około 150-250 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni, jeżeli zastosowano drenaż żwirowy. Najlżejsze są dachy zielone ekstensywne, które ważą około 40 kilogramów na metr kwadratowy, co zazwyczaj odpowiada ciężarowi pokrycia z dachówki.

Od czego zależy ciężar zielonego dachu?

Zielony dach to oryginalny, ale także bardzo praktyczny sposób zwieńczania budynków, który wpływa na ich aspekt estetyczny. Od czego uzależniony jest ciężar takiej konstrukcji? Wymienia się tutaj przede wszystkim:

• Rodzaj zastosowanego zielonego dachu – w przypadku połaci, które mają mieć przeznaczenia użytkowego jest to jedynie kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy.

• Grubość warstwy wegetacyjnej – im jest ona większa, tym finalnie dach jest cięższy.

• Rodzaj zastosowanego podłoża do uprawy roślin także wpływa na ciężar takiej połaci.

• Typ zastosowanej roślinności.

Projektując zielony dach należy mieć na uwadze, że podczas opadów jego ciężar może zwiększać się nawet o kilkanaście procent, dlatego należy wziąć pod uwagę ten parametr i wpływ na konstrukcję całego dachu, ale także budynku. W przeciwnym razie może dojść do poważnego osłabienia się konstrukcji.

Dobra instalacja to podstawa

Chcąc, aby zielony dach spełniał swoją funkcję, musi być dobrany nie tylko pod względem jego ciężaru. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, w czym pomoże firma Alchimica wraz ze specjalistycznymi surowcami. Podstawa to dobra membrana drenażowa oraz hydroizolacja, które zapobiegną penetracji korzeni w głąb dachu. Nowoczesne preparaty żywiczne sprawiają, że taka powłoka jest jednolita i w pełni odporna na działającą wilgoć. Po zabezpieczeniu dachu możliwe jest położenie podłoża oraz roślinności, która z czasem zacznie się rozrastać, tworząc efektowne pokrycie.

Zobacz także inne wpisy:

Poradnik