Blog

02/25/2021

Gdzie najczęściej przecieka dach?

Sygnałów nieszczelności dachu może być kilka. Najczęściej zauważymy je podczas inspekcji poddasza oraz samego dachu. Na skutek przeciekania powłok dachowych pojawia się bowiem nadmierna wilgoć w pomieszczeniach (nawet powyżej 70%). Wyczuwalne mogą być również podmuchy powietrza. Na ścianach mogą pojawić się plamy, zacieki, pleśń, grzyby, drobnoustroje itp. Pamiętajmy, że długotrwałe narażenie budynku na oddziaływanie wody i wilgoci osłabia jego konstrukcję i wykorzystane materiały budowlane. Ściany obiektu zaczynają po prostu „chorować”.

Aby temu zapobiec należy zadbać o prawidłową hydroizolację dachu. Warto wiedzieć, gdzie najczęściej przecieka dach, jakie miejsca są newralgiczne?

Najbardziej narażone na przeciekanie są wszystkie miejsca dachu, gdzie przecinają się pod kątem wklęsłym połacie dachowe.

Komin i obróbka wokół niego – miejsce strategiczne dla szczelności dachu

Bardzo często do przeciekania dachu dochodzi w miejscu łączenia komina z połacią dachową. Powinniśmy wówczas zastosować odpowiednie, nowe kołnierze blachowe, profesjonalne taśmy dekarskie lub nowoczesne produkty polimerowe (żywiczne) do uszczelniania. Koniecznie należy pozbyć się wszelkich szpar i nieszczelności wokół komina.

Nieszczelność kosza dachowego. Czym jest kosz dachowy i jego znaczenie dla szczelności dachu?

Kosz dachowy to wklęsła krawędź dachu powstająca na przecięciu dwóch połaci dachowych pod kątem rozwartym, wzdłuż tzw. linii koszowej. Jest to łącznik kilku płaszczyzn. Jest to miejsce szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych. To tutaj zimą gromadzi się śnieg.

Co pomoże? Najlepiej wykorzystać kołnierze uszczelniające albo odpowiednie preparaty do uszczelniania, hydroizolacji płaszczyzn dachowych (polimerowe, żywiczne produkty). W przypadku przecieku kosza dachowego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowców.

Inne, newralgiczne miejsca z punktu widzenia szczelności dachu

Strategiczne miejsca w kwestii przeciekania dachu to m.in.:

– miejsca lokalizacji klimatyzatorów i innych urządzeń infrastruktury teletechnicznej;

– okapy;

– kalenice;

– naroża;

– włazy dachowe;

– okna dachowe;

– rynny dachowe.

Zobacz również inne wpisy blogowe:

Poradnik