Blog

15 marca 2017

Do czego służy farba epoksydowa?

Farby epoksydowe są nowoczesnym środkiem do malowania pomieszczeń, które doskonale zastępują inne rodzaje farb dostępnych na rynku. Należy jednak zaznaczyć, że farby epoksydowe stosowane są między innymi w pomieszczeniach, które narażone są na nacisk mechaniczny oraz częste zabrudzenia – są to na przykład warsztaty samochodowe czy garaże znajdujące się wewnątrz budynków. Farby epoksydowe dostosowane są do różnych tworzyw, co sprawia, że wyróżniają się one wysoką funkcjonalnością.

Jak malować farbą epoksydową?

Farba epoksydowa jest unikatowym produktem, ponieważ składa się z utwardzacza i żywicy epoksydowej, które należy ze sobą zmieszać, by otrzymać jednolitą mieszaninę przeznaczoną do malowania. Tak przygotowana farba epoksydowa nadaje się do malowania za pomocą wałka powierzchni posadzki, bądź ścian.

Gdzie najlepiej sprawdza się farba epoksydowa do betonu?

Jednymi z najczęściej wybieranych farb epoksydowych są te przeznaczone do betonu. Największe zastosowanie mają one w garażach znajdujących się na przykład w centrach handlowych czy w obiektach mieszkalnych. Farba epoksydowa do betonu tworzy powłokę elastyczną, a przy tym wytrzymałą, która odporna jest na działanie siły nacisku oraz tarcia o wysokich wartościach. Coraz częściej wykorzystuje się także farbę epoksydową do betonu na zewnątrz – powleka się nią schody oraz miejsca narażone na częste działanie wilgoci, np. przy basenach.

Właściwości farby epoksydowej do metalu

Farba epoksydowa do metalu ma zastosowanie w pokrywaniu zewnętrznych elementów metalowych, chroniąc je tym samym przed rdzą. Na rynku dostępne są także farby epoksydowe do metalu, dostosowane do zaleceń PZH, dzięki czemu można nimi powlekać pojemniki służące do transportowania i przechowywania żywności.

Jaką farbę epoksydową na rdzę wybrać?

Farba epoksydowa na rdzę zabezpiecza przedmioty i obiekty metalowe znajdujące się w przestrzeni zewnętrznej. Zastosowanie warstwy farby epoksydowej tworzy szczelną powłokę, stanowiącą barierę dla wody. Ważnym jest jednak wybieranie farby epoksydowej na rdzę, zawierającej składniki zwiększające także odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu farba nie będzie żółkła pod wpływem słońca.

Doskonały sposób na odnowienie posadzki, czyli farba epoksydowa do płytek

Wykorzystanie farby epoksydowej do płytek jest jednym ze sposobów na odnawianie wnętrz. Bardzo dobrze sprawdza się ona w pomieszczeniach narażonych na wilgoć czy częste zabrudzenia, np. w kuchniach, łazienkach i toaletach. Na rynku dostępne są różne odcienie farb epoksydowych do płytek, które z łatwością można dopasować do własnych potrzeb.

Idealna do zabezpieczania konstrukcji drewnianych, czyli farba epoksydowa do drewna

Farba epoksydowa do drewna może być wykorzystywana między innymi do malowania altan czy domków narzędziowych. Należy jednak zwrócić uwagę, by przed przystąpieniem do pracy dokładnie przeszlifować powierzchnię drewna, aby farba mogła jak najlepiej do niego przylegać.

Zobacz również:

Poradnik