Blog

10 października 2019

Farba poliuretanowa do łodzi, jachtów i kajaków – według żeglarzy to najlepsze zabezpieczenie jednostek pływających

Farba poliuretanowa do łodzi to specjalna farba dwuskładnikowa na bazie sztucznych żywic, która przeznaczona jest do malowania i zabezpieczenia nadwodnych części łodzi, jachtów czy kajaków.  Farba poliuretanowa do łodzi nadaje się do pokrycia powierzchni stalowych i wszelkich laminatów oraz tworzyw, z których najczęściej wytwarzanie są środki transportu pływające. Dzięki pomalowaniu ich farbą poliuretanową uzyskujemy estetyczny wygląd łodzi na bardzo długi czas.

Zalety farby poliuretanowej do łodzi

Farby poliuretanowe do łodzi są doskonale sprężyste, elastyczne, dzięki czemu odporne są na wszelkie mikrouszkodzenia. Są wyjątkowo wytrzymałe na mechaniczne czynniki niszczące oraz wysoce odporne na UV i wodę zarówno słoną jak i słodką.

Dodatkowo farbę poliuretanową do łodzi cechuje szeroka gama kolorów do wyboru, doskonała trwałość barwy i utrzymywanie estetycznego połysku. Farba poliuretanowa jest również odporna na zmienne czynniki atmosferyczne, cechuje ją odporność na szeroki zakres temperaturowy. Dzięki emalii poliuretanowej uzyskujemy jednorodną, gładką, dekoracyjno-ochronną powłokę łodzi z połyskiem. Jej krycie jest bardzo dobre.

 Farba poliuretanowa do łodzi jest produktem posiadających bardzo dobre rekomendacje fachowców z branży jachtowej, używana przez żeglarzy. Zgodnie z ich empirycznymi doświadczeniami farba poliuretanowa do łodzi jest odporna na ścieranie, wilgoć, sól, uderzenia, wszelkie chemikalia, oleje, smary, rozpuszczalniki i ropę naftową.

Sposoby aplikacji farby poliuretanowej do łodzi

Farba poliuretanowa do łodzi jest łatwa w aplikacji. Można ją nałożyć na powierzchnię łodzi następująco:

– wałkiem;

– pędzlem;

– natryskowo.

Jaki jest skład farby poliuretanowej do łodzi?

Farba poliuretanowa jest dwuskładnikową emalią, która zawiera:

– składnik I – emalię z zawiesiną pigmentów i wypełniaczy w roztworze spoiw organicznych w węglowodorach aromatycznych i alifatycznych z dodatkiem środków pomocniczych;

– składnik II –  to utwardzacz, który jest roztworem alifatycznego poliizocyjanianu w rozpuszczalnikach organicznych.

Jak użytkować farbę poliuretanową do łodzi?

Emalię poliuretanową do łodzi należy nanieść na wcześniej przygotowane powłoki – przeszlifowane, zmatowione, oczyszczone i suche oraz zagruntowane podkładem antykorozyjnym czy gruntem epoksydowym. Ze starych powłok obowiązkowo usuwamy wszelkie zanieczyszczenia.

Następnie należy wymieszać bazę (składnik I) i dodać utwardzacz w następującej proporcji: składnik I –80% i składnik II –20%. Mieszamy do uzyskania jednolitej mieszaniny. 

Emalia poliuretanowa renowacyjna jest wspomnianym już wyrobem dwuskładnikowym, który wysycha w powietrzu.

Dodatkowe cenne wskazówki przy aplikacji powłok z farby poliuretanowej do łodzi

Tabela przerw między nakładaniem kolejnych powłok przeciętnie plasuje się następująco:

  • -5°C – 24 godziny
  • 0°C – 16 godzin
  • 10°C – 8 godzin
  • 20°C – 6 godzin
  • 30°C – 5 godzin
  • 40°C – 3 godziny

Pełne utwardzenie wymalowania przy 20°C następuje po 4 dniach.

Bez kategorii