Blog

29 czerwca 2021

Dlaczego kosze dachowe przeciekają?

Kosze dachowe są detalem dachu obecnym na styku dwóch połaci w kącie rozwartym. Ten element ma istotne zadanie w odprowadzaniu wody opadowej z dachu, jest jednocześnie częścią na nią najbardziej wrażliwą, zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie gromadzi się śnieg i lód. Aby dach był w pełni odporny na warunki atmosferyczne, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie koszy dachowych. O tym, jak tego dokonać prezentujemy w poniższym artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

Jak zabezpieczyć kosze dachowe przed przeciekaniem?

Przeciekanie dachu w miejscu kosza dachowego wynika najczęściej z niewłaściwego montażu tego detalu, wymaga bowiem od dekarzy wprawy oraz precyzji. Należy jednocześnie zadbać o to, aby woda była odprowadzana do systemu odwadniającego, na przykład do rynny. Błędy w montażu mogą doprowadzić do sytuacji, gdy woda opadowa zacznie się gromadzić w jednym miejscu, doprowadzając tym samym do osłabienia konstrukcji dachu, a z czasem również do rozszczelnienia miejsca styku tego elementu z pokryciem dachowym.

Mowa tutaj między innymi o zastosowaniu wąskich szczelin, które w konsekwencji mogą doprowadzić do powstawania zatorów, co jest bezpośrednim ujściem dla wody, która następnie przedostaje się w dalsze partie pokrycia.

3 warstwy folii – jako jeden ze sposobów

Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie koszy dachowych przed przeciekaniem, co można uzyskać między innymi dzięki wykorzystaniu 3 warstw folii układanych w koryto – na obu częściach połaci, a także wzdłuż rynny. Pozwala to zapewnić wysoką ochronę przed przeciekaniem kosza dachowego, należy jednak pamiętać również o tym, aby zapewnić odpowiedni wymiar blachy, z której wykonany będzie kosz, zwłaszcza w przypadku długich elementów. Wtedy powinny być szersze niż 0,5 metra, ponadto muszą one być zamocowane bezpośrednio do rynny, której brzegi będą zagięte pod kątem 90 stopni, co zapewni swobodny odpływ wody.

Płynna membrana Hypersedmo, jako idealne rozwiązanie

Warto zadbać o kompleksowe zabezpieczenie detali dachu przed przeciekaniem. Bez wątpienia kosze dachowe są detalem, który należy poddawać szczególnej kontroli w czasie prowadzenia oględzin połaci, gdyż są one bardzo podatne na przeciekanie. Warto zadbać o to, aby kompleksowo zabezpieczyć powierzchnię dachu nie tylko w obrębie samego kosza dachowego, ale także przylegającego pokrycia. Niezwykle przydatne okazują się tutaj płynne membrany żywiczne, których aplikację prowadzą specjaliści firmy Alchimica. Pozwalają one stworzyć jednolitą warstwę elastycznej powłoki, która nie będzie przepuszczać wody w dalsze partie dachu. Dzięki temu zyskuje on kompleksową ochronę przed wilgocią na bardzo długi czas, co wpływa na wysoką funkcjonalność budynków. Zdecydowanie polecamy tutaj membrany Hyperdesmo.

Przeczytaj także inne porady, oraz zobacz przykładowe produkty:

Poradnik