Blog

14 grudnia 2020

Czym zabezpieczyć plastry drewna?

W jakim celu wykonuje się zabezpieczanie plastrów drewna?

Dobrze wyeksponowane drewno pięknie prezentuje się, jako element dekoracyjny wnętrza, a także, jako efektowny mebel. W tym celu wykorzystywane są między innymi plastry drewna, które warto odpowiednio zabezpieczyć, aby zyskały one wiele unikatowych właściwości, jak również pięknie wyglądały. Zabezpieczanie plastrów drewna sprawia, że zostają wyeksponowane wszelkie walory surowca – słoje, otworzy czy różnego typu wżery, które nadają tworzonym obiektom oryginalnego charakteru. Polecamy zapoznać się z naszym artykułem poruszającym kwestię tego, czym zabezpieczyć plastry drewna i jak dobrze to przeprowadzić, aby mebel, czy dekoracja była nie tylko piękna, ale także trwała i funkcjonalna.

Sprawdź, czym zabezpieczyć plastry drewna?

Zazwyczaj do zabezpieczania plastrów drewna wykorzystuje się dostępne powszechnie na rynku impregnaty w różnych kolorach. Polecamy jednak wykorzystać żywicę epoksydową, która doskonale sprawdzi się do zabezpieczenia plastrów drewna. Co niezwykle ważne, jest ona transparentna, dlatego wydobywa z drewna to, co najlepsze – podkreśla jego charakter, a przy tym nie wpływa na zmianę naturalnego koloru surowca, co często ma miejsce w przypadku klasycznych impregnatów. Wspomniana żywica ma także jeszcze jedną przewagę nad impregnatami. Plastry drewna zabezpieczone dzięki żywicy epoksydowej stają się bardzo odporne na działanie wody oraz czynników chemicznych, dlatego można z nich tworzyć na przykład blaty stolików czy podstawki pod kubki, które będą bardzo trwałe.

Podpowiadamy, czym zabezpieczyć plastry drewna i jak prawidłowo przeprowadzić ten proces?

Jak już wiemy, żywica świetnie sprawdza się w zabezpieczaniu plastrów drewna. Proces ten możemy przeprowadzić samodzielnie, warto jest jednak mieć nieco wprawy w pracy z drewnem, ponieważ plaster należy dobrze przeszlifować, aby wytworzyć mikroskopijne otwory, przez które będzie wnikała żywica. Na ich powierzchni rozprowadza się przygotowaną mieszankę żywicy oraz utwardzacza, które po wyschnięciu wyrównuje się szlifierką i zabezpiecza lakierem.

Zobacz także:

Poradnik