Blog

22 lutego 2016

Czym wyrównać balkon pod żywicę?

Opakowanie zaprawy PCC Hygrosmart Fix&Finish

Zaprawa PCC (beton polimerowo cementowy) do napraw strukturalnych betonu

Praktyczne wskazówki, czym wyrównać balkon pod żywicę

Syntetyczne żywice mają szerokie pole zastosowań. Spotykamy je w wielu gałęziach przemysłu, jednak swój główny obszar zastosowań znajdują w budownictwie. Stosuje się je praktycznie na każdym etapie wznoszenia konstrukcji budowlanych, od fundamentów aż po dach. W przypadku balkonów i tarasów, wykorzystywane są zarówno do hydroizolacji jak również do wykonywania dekoracyjnych posadzek wykończeniowych. Kompletne systemy tarasowe i balkonowe obejmują, obok produktów hydroizolacyjnych i wykończeniowych, również rozwiązania służące do odpowiedniego przygotowania podłoża, które musi spełniać minimalne parametry techniczne wymagane przez żywicę.

W przypadku renowacji balkonu lub tarasu, często zachodzi konieczność skucia głuchych części płyty betonowej i jej naprawy/wyrównania. Odpowiednio przygotowane podłoże musi również zachować rekomendowany spadek, by zapewnić odprowadzenie wody opadowej i uniknąć tym samym powstawania szkodliwych zastoin. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym wpisem, czym wyrównać balkon pod żywicę i jak prawidłowo przeprowadzić cały proces.

Naprawa uszkodzeń podłoża to niezwykle istotny element wyrównywania podłożą pod balkon/taras z żywicy

Chcąc wykonać system żywiczny na balkonie lub tarasie, z dużą starannością powinniśmy podejść do etapu przygotowania podłoża, bo to od niego w znacznej mierze uzależniona jest trwałość całego systemu żywicznego, a nierzadko również jego estetyka (szczególnie jeśli planowane jest zastosowanie systemu cienkowarstwowego). Podłoże betonowe, aby nadawało się pod kątem aplikacji żywicy, powinno być czyste (np. bez tłustych plam, resztek mchów i porostów), pozostałości starej hydroizolacji, ostrych krawędzi, a także jakichkolwiek luźnych części. Przyjmuje się, że jego odporność na odrywanie nie powinno być mniejsze niż 1,5MPa. Parametr ten bada się za pomocą urządzenia pull-off zgodnie z normą PN-EN 1542, W systemach cienkowarstwowych znaczenie dla estetyki ma również poziom porowatości podłoża. Chcąc stworzyć posadzkę z żywicy na balkonie i tarasie, należy więc wziąć również pod uwagę, czym wyrównać balkon pod żywicę. Rozważając, czym wyrównać balkon pod żywicę, warto skierować wzrok w stronę dedykowanych produktów z asortymentu tego samego producenta, od którego pochodzą żywice poliuretanowe. Zapewnia to uzyskanie najlepszego rezultatu. Obok właściwości mechanicznych zaprawy do naprawy betonu ważny jest również czas jej wiązania, niska wilgotność podłoża jest bowiem warunkiem dopuszczającym możliwość aplikacji żywicy poliuretanowej.

Wyrównując balkon pod żywicę dobrze jest zadbać o dodatkową ochronę podłoża

Uwzględniając wyrównywanie balkonu pod żywicę, należy zwrócić uwagę także na zachowanie delikatnego spadu. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływała z jego powierzchni. Dzięki temu na tarasie/balkonie nie będą się gromadziły zastoiny wody, która będzie gromadziła wszelkie zanieczyszczenia z atmosfery jak pyłki roślin, naniesiony przez wiatr kurz itp. Zanieczyszczenia te są szczególnie mocno widoczne po odparowaniu wody. Zastoiny sprzyjają również wzrostowi biologicznemu, co może mieć niekorzystny wpływ na trwałość konstrukcji.

Jakie prace należy wykonać po wyrównaniu balkonu pod żywicę?

Po wykonaniu niezbędnych czynności pod kątem wyrównywania balkonu pod żywicę należy dokładnie przygotować podłoże pod aplikację systemu żywic poliuretanowych. W tym celu zalecamy ocenę czystości powierzchni pod kątem zabrudzeń mogących upośledzić siłę adhezji żywicy do podłoża (brak tłustych plam, mleczka cementowego itp.). W kolejnym kroku można przystąpić do gruntowania podłoża podkładem gruntującym dla podłoża betonowego (np. Geodesmo-50, Aquasmart-Dur) i wykonania kolejnych etapów zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie produkty zalecamy do wyrównania i naprawy betonu pod żywicę?

Alchimica opracowała szereg produktów należących do kategorii zapraw PCC (skrót od ang. polymer cement concrete – beton polimerowo-cementowy). Najnowszą i szczególnie przez nas polecaną zaprawą PCC jest Hygrosmart Fix&Finish (kliknij aby otworzyć kartę techniczną). Jest to zaprawa do napraw konstrukcyjnych, która ma krótki czas wiązania – czas pracy po zmieszaniu wynosi około 20 minut. W jednej warstwie możliwe jest położenie zaprawy o grubości do 4cm.

Produkty Alchimica, Poradnik , , , ,