Blog

10/07/2020

Czym są dachy intensywne?

Dachy intensywne zwane są również ogrodami dachowymi lub zielonymi tarasami. Pokryte są roślinnością, która wymaga regularnego podlewania i pielęgnacji. Mają one grubą warstwę przypominająca glebę, wynoszącą nawet kilkadziesiąt centymetrów, co pozwala na uprawę drzew, krzewów, bylin, kwiatów i traw. Mogą one zatem pełnić funkcję użytkową, co sprawdza się szczególnie wtedy, gdy na danej działce nie ma możliwości wytyczenia okazałego ogrody, czy miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Należy jednak dokładnie określić możliwość wykorzystania takiego rozwiązania, ponieważ warstwa roślinności wraz z substratem gleby przyczynia się do znacznego obciążenia konstrukcji, dlatego w tej kwestii niewątpliwie warto skorzystać z porad specjalistów.

Jakie zalety mają dachy intensywne?

Zielone dachy intensywne nie są niczym nowym, bowiem już setki lat temu wykorzystywano zieloną warstwę połaci do tego, aby poprawić parametry izolacyjne budynku. Coraz częściej powraca się do takiego rozwiązania, ponieważ ma ono wiele zalet:

• Zwiększa bioróżnorodność organizmów – nie tylko roślin, ale także zwierząt, w tym ptaków, owadów i innych bezkręgowców.

• Zagospodarowują wodę deszczową, co pozwala zminimalizować ryzyko powstawania powodzi.

• Poprawiają mikroklimat w mieście, ponieważ redukują smog i hałas.

• Przyczyniają się do lepszej izolacji budynków, co wiąże się z mniejszymi kosztami przeznaczonymi na ich ogrzewanie i chłodzenie za pomocą klimatyzacji.

• Stwarzają dogodne miejsce do wypoczywania na świeżym powietrzu.

• Wpływa na poprawę warunków estetycznych budynków.

Jak widać, zastosowanie intensywnego dachu ma wiele zalet, dlatego coraz częściej stosuje się je w nowoczesnym budownictwie, ale nie tylko. Takie rozwiązanie wykorzystano na dachu Sądu Najwyższego, Centrum Nauki Kopernik, czy w siedzibie Google w Warszawie, ponadto wiele osób decyduje się na stworzenie takiej połaci także na dachach swoich domów.

Jak powstaje dach intensywny?

Jeżeli konstrukcja budynku pozwala na stworzenie dachu intensywnego, można przystąpić do jego zaprojektowania, a następnie układania poszczególnych warstw:

• Hydroizolacji, która chroni powierzchnię dachu przed przeciekaniem. Konieczne jest oczywiście zapewnienie odpowiedniego systemu odwadniania tak, aby nadmiar wody opadowej przedostawał się do kanalizacji, a nie zalegał na powierzchni.

• Drenażu, na przykład z niewielkich kamyczków, czy keramzytu, który pozwala na retencję wody w taki sposób, by rośliny miały zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju.

• Substratu, który stanowi podłoże do uprawy roślin. Rodzaj substratu uzależniony jest ściśle od rodzaju roślin, jakie zamierzamy zastosować na dachu intensywnym.

• Na końcu stosuje się warstwę roślinności zgodną z projektem, możliwościami połaci, jak i naszymi preferencjami. Może to być trawa z rolki, byliny, krzewy, ale można ustawić także ozdobne donice z kwiatami.

Niezwykle istotne jest przygotowanie podłoża, ponieważ w ten sposób budynek będzie w pełni funkcjonalny i odporny na wilgoć. Dlatego warto skorzystać z usług firmy Alchimica – oferujemy rozwiązania dla zielonych dachów, pozwalających na zastosowanie efektownej roślinności przy jednoczesnym zabezpieczeniu powierzchni całej konstrukcji.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik