Blog

6 października 2020

Czym różni się stropodach pełny od dachu odwróconego?

Stropodach pełny różni się od dachu odwróconego układem warstw. Dachy odwrócone mają zastosowaną warstwę hydroizolacyjną położoną na dole, bezpośrednio na konstrukcji, a powyżej stosuje się termoizolację. Pełne stropodachy stosowane są w tradycyjnym budownictwie, ale także do tworzenia nowych obiektów, ponieważ są łatwe do położenia. Należy mieć jednak na uwadze, że taka połać jest bardziej narażona na czynniki atmosferyczne, wśród których wymienia się wody opadowe (deszcz, śnieg), wiatr, a nawet słońce, jeżeli zewnętrzną warstwą jest papa. Dlatego w tym przypadku warstwa hydroizolacji musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości, ponadto dobrze jest regularnie kontrolować stan górnej warstwy tak, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń wprowadzić środki zaradcze. Dach odwrócony to nowoczesne i bardziej zaawansowane pod względem technologicznym rozwiązanie, które ma jednak wielu zwolenników. Wymaga on zastosowania droższych materiałów hydroizolacyjnych, na przykład membrany EPDM. Jednak w tym przypadku dach jest bardziej wytrzymały i jednocześnie może pełnić funkcję użytkową.

Jakie są różnice w budowie stropodachu pełnego i dachu odwróconego?

Dach pełny i odwrócony różni się układem warstw, ale także pod względem skomplikowania prowadzonych prac. W przypadku pierwszej z wymienionej połaci, koszt prac budowlanych jest niższy, są także dosyć szybkie i łatwe do przeprowadzenia. Nieco inaczej jest w przypadku dachów odwróconych, ponieważ ich tworzenie jest bardzo skomplikowane, jednak dzięki temu można stworzyć przestrzeń o określonym przeznaczeniu:

• Dach odwrócony zielony w systemie ekstensywnym lub intensywnym (w zależności od wytrzymałości konstrukcji), który pozwala na stworzenie małego lub nieco bardziej okazałego ogrodu na dachu, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale także lepiej izoluje i wygłusza budynki.

• Dach odwrócony tarasowy z warstwą wierzchnią utworzoną w taki sposób, aby taka przestrzeń mogła służyć w celach rekreacyjnych. Dzięki temu możliwe jest wyodrębnienie dodatkowego miejsca do wypoczynku w przypadku, gdy nie pozwala na to konstrukcja budynku (chociażby brak balkonu), czy brak dostatecznej ilości dostępnego miejsca w ogrodzie do wytyczenia właśnie w takim celu.

• Dach odwrócony dociskowy z warstwą żwiru, czy innych niewielkich kamyczków, które mają za zadanie ochronić niżej położone warstwy przed działaniem czynników zewnętrznych.

Odpowiednie zabezpieczenie pełnych stropodachów i odwróconych stropodachów to podstawa funkcjonalności budynków

Zarówno w przypadku dachów odwróconych, jak i stropodachów pełnych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej hydroizolacji, która ograniczy dostęp wilgoci do niżej położonych partii budynków. Dlatego warto zwrócić się do specjalistów firmy Alchimica, specjalizującej się w zabezpieczaniu dachów przed wilgocią. Wykorzystujemy specjalistyczną płynną membraną żywiczną, stworzoną z polimerów, dzięki czemu powierzchnia pozbawiona jest spoin, a co za tym idzie, nie przepuszcza wilgoci.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik