Blog

8 grudnia 2020

Czym ciąć żywicę?

Wykonanie odlewów żywicznych po zastygnięciu wymaga odpowiedniej obróbki, w tym szlifowania i nierzadko także cięcia. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z żywicami syntetycznymi, wykorzystywanymi na przykład do tworzenia mebli zastanawiają się, czym ciąć żywicę, aby krawędzie obiektu były równe, a gotowy wyrób dobrze się prezentował. Warto jest zaznaczyć, że tworzone z żywicy obiekty są dosyć twarde, ale zachowują jednocześnie nieco elastyczności, dlatego niezwykle istotne jest narzędzie wykorzystywane do cięcia żywicy. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym wpisem poruszającym kwestię tego, czym ciąć żywicę i jak przeprowadzić proces ucinania fragmentów żywicy.

Dremelek czy brzeszczot – zobacz, czym ciąć żywicę?

Atrybutów do cięcia żywicy jest wiele – najczęściej do cięcia małych elementów wykorzystuje się ręczne brzeszczoty oraz niewielkie piły, które pozwalają precyzyjnie dociąć niewielkie odlewy. Z kolei docinanie blatów żywicznych czy innych większych elementów można przeprowadzić z użyciem multiszlifierek, zwanych potocznie dremelkami. Można umieścić w nich końcówkę służącą do cięcia, a także do szlifowania odlewów – tego typu narzędzie wyróżnia się swoją wszechstronnością, dlatego jest chętnie wybierane do obróbki żywicy epoksydowej.

Podpowiadamy, czym ciąć żywicę i jak właściwie przeprowadzić proces cięcia?

Gdy już wiemy, czym ciąć żywicę warto jest wiedzieć także, jak prawidłowo przeprowadzać proces cięcia żywicznych elementów. Według specjalistów najlepiej jest ciąć żywicę po około 24 godzinach, ale przed upływem 48 godzin. Dzięki temu żywica będzie już na tyle utwardzona, że można ją obrabiać, a przy tym nie uzyska w pełni swoich właściwości, co mogłoby znacznie utrudnić jej cięcie. W przypadku cięcia małych elementów z żywicy dobrze sprawdza się dremelek – należy jednak cięcie wykonywać powoli i partiami, aby pracujące urządzenie nie wywoływało nadmiernej ilości ciepła, które może delikatnie stopić żywicę, pogarszając jej aspekt wizualny. Większe elementy z żywicy można ciąć piłą elektryczną, dobrze jest jednak wykonać kilka mniejszych nacięć, które pozwolą na łatwiejsze cięcie większego fragmentu bez obaw o spękanie żywicy.

Sprawdź także:

Poradnik