Blog

30 czerwca 2021

Czy można przybić gwoździami papę?

Jeśli chodzi o to, czy można przybić gwoździami papę, trzeba wyjaśnić, że jak najbardziej, jest to możliwe, ale z wykorzystaniem ich specjalnego rodzaju. Co to oznacza? Gwoździe papowe służą do przytwierdzania papy izolacyjnej do pokrycia dachu. Ważne jest jednak to, jak zostały one zaprojektowane. Konstrukcja gwoździ do papy charakteryzuje się płaskim i szerokim łbem oraz średnicą co najmniej trzykrotnie większą od długości trzpienia. Ma to na celu wzmocnienie siły mocowania, a także ułatwienie przybijania.

Wspomnijmy jeszcze o tym, jakie są rodzaje gwoździ papowych. Mowa tu o ocynkowanych i tych bez ocynku – w wersji surowej. Ocynk przyczynia się do większej odporności na korozję. Ponadto możesz spotkać się z wieloma wariantami gwoździ pod względem ich wymiarów.

Jak można przytwierdzić papę podkładową do dachu?

Papa podkładowa termozgrzewalna to trwały, szczelny i łatwy w montażu materiał do pokrycia dachu drewnianego. Ważne jest jednak prawidłowe przygotowanie podłoża, wybór odpowiedniej papy oraz właściwe jej ułożenie. To gwarantuje wieloletnią wytrzymałość dachu. Jak jednak zabezpieczyć brzegi papy podkładowej termozgrzewalnej przed oderwaniem od podłoża? W tym celu można:

– przybić je gwoździami dachowymi co 10-15 cm,

– przykleić obrzeże taśmą bitumiczną lub aluminiową,

– przykleić brzegi listwami drewnianymi lub metalowymi,

– zalać krawędź masą uszczelniającą lub silikonem.

Dach to system – co trzeba wiedzieć, mocując papę?

Należy pamiętać, że pokrycie dachowe to skomplikowany system, dlatego dobór poszczególnych elementów i materiałów musi być przeprowadzony uważnie. Dotyczy to także mocowania papy, w tym jej przybijania gwoździami. Ważne jest to, że mocując papę, trzeba wiedzieć, jak przebiega wentylacja i to, jakie detale należy dla niej wykonać. Dachy wymagają doboru wszystkich materiałów oraz technik do zasadniczych uwarunkowań. Tutaj istotne jest to, jak wykorzystywane jest poddasze i jaka klasa szczelności musi zostać uzyskana.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się gwoździe papowe?

Co ciekawe, z powodu swoich wyjątkowych proporcji, gwoździe papowe są wykorzystywane także w innych dziedzinach. Przede wszystkim chodzi tu o tapicerów i stolarzy, którzy sięgają po nie, ze względu na ułatwiający pracę płaski łeb. Warto wyjaśnić, że gwoździe tapicerskie są w przeciwieństwie do nich wypukłe. Dodatkowo gwoździe papowe świetnie sprawdzą się przy łączeniu części blachy lub przytwierdzaniu blachy do drewna. Możesz spotkać się też z ich wykorzystaniem przy instalacji pasów asfaltowych oraz gontów bitumicznych.

Jaką hydroizolację dachu z papy polecamy?

Do hydroizolacji dachu z papy polecamy membranę HYPERDESMO. W naszej ofercie znajdziesz także stosowny do niej grunt oraz top-coat, czyli powłokę ochronną. Jaką membranę rekomendujemy? W warunkach ekspozycji na promienie UV jest to: HYPERDESMO, HYPERDESMO CLASSIC, HYPERDESMO HAA oraz HYPERDESMO A610/ADY610. Jeśli natomiast membrana nie jest narażona na oddziaływanie UV, wybierz HYPERDESMO PB-2K. Dostępne u nas rozwiązania umożliwiają uzyskanie wieloletniej szczelności dachu – mowa tu o najwyższej klasie trwałości W3, która daje ok. 25 lat. Dodajmy, że jeśli sięgniesz także po opcjonalny top-coat HYPERDESMO ADY-E, uzyskasz wysokie parametry refleksyjności promieni słonecznych SRI=102. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Przygotowaliśmy dla Ciebie niezawodną technologię, która gwarantuje wysoką i długotrwałą skuteczność.

Przeczytaj również inne artykuły blogowe:

Poradnik