Blog

23 października 2020

Czy można malować papę na dachu?

Dachy z papy są nadal bardzo powszechne. Papa jest relatywnie niedrogim pokryciem dachowym, stąd też w wielu przypadkach jest stosowana. Narażona jest jednak – podobnie jak i inne poszycia dachowe – na działanie czynników atmosferycznych oraz otoczenia. Zużywa się i podlegać może mechanicznym uszkodzeniom. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednią konserwację, ochronę, a tym samym o wydłużenie okresu jej żywotności.

Najczęstszym problemem dachów z papy jest ich przeciekanie. Dotyczy to zwłaszcza miejsc łączeń, lokalizacji urządzeń, jak np.: klimatyzatory, anteny, a także innych obróbek. Rozszczelnienie papy wymaga natychmiastowych działań. Jednym ze sposobów jest zastosowanie odpowiednich farb do pap bitumicznych.

Czy można malować papę na dachu?

W zakresie, o którym pisaliśmy powyżej, jak najbardziej można zastosować specjalne farby do pap o działaniu hydroizolacyjnym. Na rynku obecnie dostępne są produkty do renowacji pap, w formie płynnych membran żywicznych. Ich aplikacja jest wyjątkowo prosta. Można ją aplikować wałkiem lub pędzlem albo natryskiem.

Jakie właściwości ma farba do renowacji papy?

Produkt ten tworzy odpowiednio elastyczną powłokę, która do tego jest wodoszczelna oraz jest odporna na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to produkt doskonale mostkujący wszelkie pęknięcia powłok z papy, zamykający pory i szczeliny. Dodatkowo posiada idealną przyczepność do podłoża bitumicznego. Farba tworzy na papie powłokę bez łączeń i dylatacji, która podąża za ruchami podłoża i nie pęka. Ma charakter gumopodobnej powłoki. Polecamy zwłaszcza powłoki i farby poliuretanowe na bazie wodnej dyspersji, idealne dla dachów i zadaszeń, tym tych z papy. Można je porównać do cieczy z rozdrobnionymi cząstkami tworzyw sztucznych – w tym przypadku sztucznej żywicy. Po nałożeniu i odparowaniu wody, farba ta tworzy jednolitą powłokę ochronną. Jest to nowoczesny produkt, ekologiczny i w 100% bezpieczny.

Farby poliuretanowe do malowania papy to więc:

– precyzyjne przyleganie do podłoża;

– odpowiednia sprężystość;

– brak efektu łuszczenia się;

– odporność na UV i warunki otoczenia;

– doskonały efekt hydroizolacji;

– termo zabezpieczenie budynku i mniejsze straty cieplne;

– niwelowanie nagrzewania się dachu w okresie letnim;

– trwałość utrzymania aplikowanego koloru;

– polepszenie estetyki dachu.

Rekomendowane zwłaszcza do dachów płaskich, wielkopowierzchniowych i o przemysłowej skali.

Polecamy także środki renowacji, uszczelniania dachów oparte na technologii Hyperdesmo – płynnych membran żywicznych.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik