Blog

3 maja 2021

Czym różni się papa podkładowa od nawierzchniowej? Jakie mają zastosowanie?

Papa to wciąż szeroko wykorzystywany materiał pokrycia dachowego. Głównie ze względów cenowych. Wyróżniamy różne rodzaje pap bitumicznych. Często jednak spotkamy się z określeniem papa podkładowa i papa nawierzchniowa. Jakie są między nimi różnice, jak je definiujemy?

Papa podkładowa od nawierzchniowej różni się m.in. przeznaczeniem, strukturą oraz właściwościami i wytrzymałością na czynniki zewnętrzne.

Lokalizacja papy podkładowej a nawierzchniowej – podstawowe różnice

Papę podkładową stosujemy jako warstwę spodnią, „na dole”, nie bez powodu uznawana jest jako papa stanowiąca „podkład” (czasem także pod „zielone dachy”). Umieszczana jest więc pod finalnym pokryciem dachowym, w charakterze izolacji.

Papa nawierzchniowa z kolei jest ostatnią warstwą powierzchniową lub warstwami wykańczającymi pokrycie dachowe, znajduje się „na górze”. Może być jedno- lub wielowarstwowa .

Właściwości papy podkładowej a nawierzchniowej – podstawowe różnice

Papa podkładowa przeznaczona jest do tworzenia izolacji, umieszczana jest jako warstwa izolacyjna i jest całkowicie niewidoczna z zewnątrz. Jej parametry odporności są zazwyczaj niższe niż papy nawierzchniowej, bowiem nie jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Jest nieodporna na promieniowanie UV.

Papa nawierzchniowa to z kolei papa o większej wytrzymałości niż podkładowa, lepszego gatunku. Jest odporna na UV, a także stanowi warstwę bardziej wodoszczelną i odporną na czynniki atmosferyczne.

Struktura i wygląd papy podkładowej a nawierzchniowej – podstawowe różnice

Papa podkładowa najczęściej pokryta jest z zewnątrz folią termotopliwą lub drobną posypką piaskową albo warstwą samoprzylepną. Posypka jest w tym przypadku drobnoziarnista.

Z kolei papa nawierzchniowa jest widoczna, więc inna jest jej estetyka, tak aby zwiększyć walory pokrycia dachu. Papa ma grubszą posypkę, może też mieć różną kolorystykę czy nawet ozdobne wzory.

Sprawdź również inne artykuły:

Poradnik