Papa nadal bywa używana przez wielu inwestorów do pokrycia dachu. Jest to bowiem relatywnie tania i nieskomplikowana metoda w zakresie izolacji dachu. Właściwie nałożona i konserwowana potrafi przetrwać nawet przez wiele lat. Zaletą papy – poza ceną – jest również znaczna jej elastyczność. Dzięki temu występuje relatywna łatwość pokrycia dachów o skomplikowanej konstrukcji. Papa nadaje się do pokrycia wielkopowierzchniowych dachów oraz płaskich.
Zasady kładzenia papy na dach
Tak jak wspomnieliśmy, trwałość papy zależna jest o prawidłowości jej nałożenia. Papy nie wolno kłaść, gdy powierzchnia dachu jest mokra. Również, nie powinno się aplikować papy tuż po deszczu, ani przed deszczem. Musimy więc zwrócić uwagę na odpowiednie warunki pogodowe. Poza kwestią ewentualnych opadów i wilgotności powierzchni ważna jest także minimalna temperatura podana przez producenta papy do aplikacji jej na dach.
Jak przygotować powierzchnię dachu pod papę?
Mokry dach nie nadaje się do aplikacji papy. Przed rozpoczęciem prac musimy upewnić się, czy nie występują jakiekolwiek zastoiny wody czy lodu na dachu.
Następnie należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być one czyste, równe, suche, bez jakichkolwiek luźnych elementów, pyłów. Następnie podłoże to powinno być odpowiednio zagruntowane. Po wyschnięciu gruntu można przejść do kolejnych prac. Papę, która posiada specjalną warstwę bitumiczną należy podgrzewać palnikiem i powoli rozwijać warstwę, stale podgrzewając od spodu. Robimy zakładki, tak aby zapewnić większą hydroizolację poszycia.
Odpowiednia dbałość o papę w trakcie jej eksploatacji
O papę należy dbać. Warto regularnie dokonywać jej przeglądu, pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy zarysowań. Dbamy o odpowiednią hydroizolację poszycia. Wszelkie uszczerbki warto od razu naprawiać korzystając z doskonałego produktu, jakim jest płynna membrana żywiczna. Produkt łatwy w aplikacji, elastyczny, tworzący jednolitą, bezszwową, bezbarwną powłokę. Jest bardzo wytrzymały, odporny i doskonale zabezpiecza dach. Doskonały nie tylko do bitumicznych poszyć, ale także do innych pokryć dachowych.
Sprawdź także inne artykuły: