Blog

03/13/2021

Co zrobić gdy dach przecieka?

Przeciekający dach wiąże się z koniecznością dokonania szybkiej naprawy, aby budynek był w pełni funkcjonalny. Najczęściej problem ten dotyczy pokrycia z papy, które jest najmniej trwałe. Już po kilku latach od położenia materiału widoczne są pęknięcia oraz wybrzuszenia – stają się one miejscem, przez które woda może wnikać w głąb dachu. Uszkodzenia dotyczą również innych materiałów, takich jak gonty bitumiczne, blachodachówki, czy dachówki ceramiczne. Okresowo przeprowadzana konserwacja znacznie przedłuża żywotność pokrycia, ale w wielu przypadkach pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, na przykład silnego wiatru czy opadów gradu może dojść do poważnych uszkodzeń, które wymagają naszej interwencji. Co należy zrobić w takim przypadku? Ten temat szeroko opisujemy w naszym najnowszym artykule poniżej.

Po pierwsze – zlokalizuj miejsce i skalę uszkodzenia

Jeśli zauważymy, że dach przecieka, w pierwszej kolejności należy określić, w którym miejscu nastąpiło uszkodzenie. Możemy dokonać tego za pomocą kamery termowizyjnej i urządzeń do impedancji elektrycznej. Pozwolą one na dokładne wskazanie miejsca nieszczelności, ale także jego skalę. Wtedy możemy sprawdzić stan dachu naocznie – jeśli pokrycie ma niewielkie uszkodzenia, wtedy możemy samodzielnie dokonać naprawy. Niestety większe i poważniejsze uszczerbki przeważnie wymagają wymiany fragmentów dachu.

Po drugie – wybierz dobry materiał naprawczy

Ocena stopnia uszkodzeń jest istotna również z uwagi na fakt wyboru odpowiedniego materiału naprawczego. Co ważne, należy go dobrać w zależności od panujących warunków atmosferycznych, a także do rodzaju pokrycia. W przypadku papy i gontów bitumicznych przeważnie stosuje się masy asfaltowe aplikowane na powierzchni materiału, z kolei do dachówek można zastosować specjalne masy uszczelniające, wykańczając całość impregnatami, które dodatkowo przywracają kolor materiału.

Postaw na trwałe rozwiązania

Jeśli dach przecieka, warto jest dokonać jego kompleksowej naprawy. Najlepiej jest skorzystać z usług firm dekarskich, które zadbają o stan pokrycia. Aby uniknąć przecieków w przyszłości, polecamy zaaplikować na dachu płynną membranę na bazie żywic poliuretanowych. Materiał tworzy jednolitą powłokę, która stanowi skuteczną barierę dla wody opadowej. Jest to zatem rozwiązanie wpływające na funkcjonalność budynku na bardzo długi czas. Co warte podkreślenia, dostępne preparaty mają jasne kolory, które odbijają promienie słoneczne z powierzchni dachu. Określa się to mianem technologii zimnego dachu – powierzchnia odbija promieniowanie, co pozwala między innymi na ograniczenie zużycia energii przeznaczonej na klimatyzowanie pomieszczeń.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik