Blog

1 października 2018

Dach przemysłowy a mieszkalny

Dach przemysłowy – co go wyróżnia? Jego główne cechy charakteryzujące

 
Dachy przemysłowe to głównie dachy wielkopowierzchniowe, ale nie tylko. Zwyczajowo dachy przemysłowe kojarzone są z halami, magazynami, obiektami sportowymi, dworcami, muzeami etc, które z kolei kojarzone są z dachami płaskimi o zerowym albo bardzo małym spadku. Coraz częściej wśród nich modne są tzw. dachy zielone, zagospodarowane w rozmaity sposób, np.: miejsce zielonego relaksu, taras widokowy, ogrody zielone, baseny czy nawet miejsce dla pszczelarzy, ulów i pasjonującej produkcji miodu. Nierzadko z tych rozwiązań korzystają duże korporacje. Tego typu dachy nastawione są nade wszystko na solidną konstrukcję, czego wymaga zwłaszcza bezpieczeństwo. Dachy te wykonuje się z różnych materiałów, jak żelbet, stal, aluminium, membrany dachowe i inne tworzywa sztuczne. Poza kwestią wytrzymałości, na pierwszy plan wysuwa się tu również kwestia stateczności dachu na parcie i ssanie wiatru oraz odpowiednią hydroizolacja dachu.
 

Dach domu mieszkalnego – co warto o nim wiedzieć?

 
Dachy domów mieszkalnych to dachy o zdecydowanie mniejszej powierzchni. Ale ich forma bywa za to różnorodna – od dachów płaskich, przez popularne dwuspadowe, po wielospadowe i nachylone pod różnymi kątami. Pamiętajmy, że dach pełni rolę ochronną przed czynnikami atmosferycznymi, zmianami temperatur, składem chemicznym powietrza, uszkodzeniami mechanicznymi etc. Warto więc zadbać o jego właściwą hydroizolację. Najczęściej stosowane pokrycia dachów jednorodzinnych to: papy termozgrzewalnegonty bitumicznedachy blaszanedachówki cementowe, dachówki ceramiczne, gonty drewniane, czy membrany dachowe arkuszowe lub w płynnej formule. Ostatni to bardzo nowatorski produkt o którym szerzej poniżej.
Dachy płaskie zaś nie tylko zarezerwowane są dla przemysłowych budynków. Coraz ciekawsze rozwiązania z dachami płaskimi prezentują nam architekci. Budynki o nowoczesnej architekturze, modernistycznej idealnie komponują się z ów płaskimi dachami.
 

Jak warto dbać o dach przemysłowy oraz ten na budynku jednorodzinnym?

 
 Dbałość o jakość i stan dachu jest niezmiernie istotna. Zwłaszcza kłania się temat hydroizolacji. Należy obowiązkowo przeprowadzać okresową weryfikację stanu dachu, aby zapobiec dużym kosztom jego remontu w całości oraz ewentualnym dalszym trwałym szkodom. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, które wysuwa się na pierwszy plan. Dobrym rozwiązaniem na konserwację i naprawy dachu jest produkt stanowiący membranę hydroizolacyjną dla dachu w płynnej formie a także wiążąco-klejące produkty żywiczne, uszczelniacze do wszelkich szczelin i dylatacji dachów. Łatwe w montażu, niewymagające i korzystne cenowo.
 

Membrana dachowa w formule półpłynnej – czym jest ów produkt?

 
Jest to produkt warty uwagi dla przedsiębiorców, korporacji i firm, jak i użytkowników indywidualnych. Przede wszystkim ze względu na łatwość jego aplikacji, a przy tym wieloletnią skuteczność w hydroizolacji i zabezpieczeniu dachu. Jest to płynny materiał żywiczny, który tworzy bezspoinową i niezmiernie elastyczną powłokę. Jest przezroczysty i estetycznie wygląda na dachu. Ponadto zabezpiecza go nie tylko przed zastojem wody, ale także przed ciepłem, nagrzewaniem, co jest wyjątkowo ważne przy poddaszu użytkowym. Membrana dachowa płynna to ekologiczny produkt i oszczędny. Pozwoli na pozostawić w kieszeni sporo gotówki bowiem nie wymaga żadnej ingerencji w dotychczasową powłokę dachu.
Poradnik , ,