Blog

6 lutego 2021

Blaty laboratoryjne z żywicy

Charakterystycznym obrazem każdego laboratorium jest liczna aparatura umieszczona na stołach, narzędzia, a nierzadko także różne odczynniki. Aby praca była wykonywana w sposób komfortowy, gwarantując przy tym wysoką wydajność, niezbędne jest zapewnienie pracownikom niezbędnej przestrzeni roboczej. Coraz częściej stosuje się blaty laboratoryjne z żywicy, które są nowoczesnym elementem wyposażenia obiektów naukowych i badawczych. Blaty laboratoryjne z żywicy mają wiele zalet, co przekłada się na ich wysoką funkcjonalność.

Gdzie sprawdzą się blaty laboratoryjne z żywicy?

Blaty laboratoryjne z żywicy stosuje się w miejscach, gdzie przeprowadza się przeróżne analizy i badania. Najczęściej wymienianymi laboratoriami, gdzie blaty z żywicy mają największe zastosowanie, są np.:

– laboratoria biologiczne, w tym: genetyczne i mikrobiologiczne

– laboratoria chemiczne

– laboratoria fizyczne

– laboratoria pomiarowe

– laboratoria przemysłowe, w tym laboratoria górnicze.

Ponadto blaty laboratoryjne z żywicy coraz powszechniej występują także w aptekach i szpitalach, co wskazuje na ich szerokie możliwości zastosowania.

Jakim warunkom muszą sprostać blaty laboratoryjne z żywicy?

Warunki panujące w laboratoriach wymuszają na meblach wysokiej odporności na różnego typu czynniki. Mowa tutaj głównie o odczynnikach chemicznych – blaty laboratoryjne z żywicy nie ulegają zniszczeniu pod wpływem różnego typu substancji, na przykład wielu kwasów czy zasad. Także inne odczynniki nie wchłaniają się do wnętrza blatu. Szacuje się, że pozostałości substancji mogą pozostać nawet przez 24 godziny na powierzchni blatu laboratoryjnego z żywicy bez obaw o pojawienie się uszkodzeń. Do takich sytuacji jednak nie dochodzi ze względu na rygorystyczne wymogi odnoszące się do utrzymywania czystości w miejscu pracy. Przeprowadza się to wiele razy w ciągu dnia, często z zastosowaniem silnych środków dezynfekujących, na które blaty laboratoryjne z żywicy są odporne. Co więcej, nawet w wyniku częstego szorowania powierzchnia nie ulega uszkodzeniu, dlatego takie blaty żywiczne do laboratorium będą służyły przez bardzo długi czas.

Długa żywotność i możliwość konserwacji to największe zalety blatów laboratoryjnych z żywicy

Blaty laboratoryjne z żywicy są w pełni odporne na działanie wody – nie pęcznieją i nie rozwarstwiają się nawet po upływie lat, dlatego są niezwykle trwałym elementem wyposażenia laboratoriów. W przypadku ujawnienia się uszkodzeń mechanicznych czy starcia zewnętrznej warstwy blatu, w łatwy sposób można je odnowić. Takie blaty laboratoryjne z żywicy można szlifować i uzupełnić ubytki nową porcją żywicy.

Odpowiednia kolorystyka blatów laboratoryjnych z żywicy zapewni wymagany komfort pracy

Syntetyczne żywice pozwalają na stworzenie blatów laboratoryjnych z żywicy w wielu różnych kolorach. W większości występują one jednak w jasnych kolorach beży czy szarości. Ma to swoje uzasadnienie w konieczności zapewnienia dobrze doświetlonej przestrzeni roboczej – taka kolorystyka blatów znacznie ułatwia precyzyjne aplikowanie odczynników rzędu mikrolitrów do niewielkich probówek.

Zobacz również:

Poradnik