Systemy ocieplenia dachów płaskich zmierzają w stronę dostosowania budynków do najnowszych wytycznych Unii Europejskiej między innymi w kwestii ich zero emisyjności, a także dekarbonizacji budownictwa. Oznacza to między innymi stopniowe odchodzenie od stosowania chociażby pap bitumicznych, które pozostawiają duży ślad węglowy, związany głównie z jego utylizacją. Dlatego obecnie w zakresie nie tylko pokrywania powierzchni dachu, ale zwłaszcza w kwestii termoizolacji połaci płaskich zakłada się wykorzystywanie nowoczesnych surowców, głównie o charakterze elastycznym, które mają zdecydowanie mniejszy ślad węglowy w odniesieniu do pełnego życia surowca. Ponadto nowoczesne materiały do ocieplania dachów płaskich znacząco wpływają na funkcjonowanie budynków, o czym szczegółowo piszemy w dalszej części tego artykułu.
Nowoczesne materiały stosowane do ocieplania płaskich dachów
W budownictwie stosuje się szereg nowoczesnych surowców do ocieplania dachów płaskich, które warte są uwagi nie tylko w przypadku nowo budowanych budynków, ale także modernizacji tych już istniejących:
• Spienione szkło komórkowe to obecnie rozwiązanie wpisujące się między innymi w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, materiał ten bowiem jest wytwarzany w procesie recyklingu szkła oraz plastiku. W ten sposób uzyskuje się materiał w formie płyt o dużej wytrzymałości na ściskanie, który stanowi doskonałą warstwę termoizolacyjną.
• Wełna mineralna to znane w budownictwie rozwiązanie, jednak w przypadku ocieplania dachów płaskich stosuje się surowce o znacznie większej wytrzymałości pod względem mechanicznym, które stosuje się do stworzenia termoizolacji zarówno w jedno-, jak i wielowarstwowych układach.
• Polistyreny ekspandowany oraz ekstudowany to nowoczesne materiały stosowane do ocieplania dachów płaskich. Dobrze izolują powierzchnię pod względem termicznym, ale także akustycznym, zwiększają także wytrzymałość mechaniczną dachów.
Zadbaj także o odpowiednią hydroizolację ocieplonego dachu płaskiego
Termoizolacja wraz z hydroizolacją stanowią nieodłączny duet. Obie warstwy stanowią bowiem skuteczną barierę przeciwko czynnikom atmosferycznym, głównie opadom deszczu oraz śniegu i jednocześnie ograniczają uciekania ciepła poprzez dach, co pozwala lepiej dogrzać pomieszczenia, jak i ograniczyć rachunki ponoszone za ogrzewanie. W kwestie nowoczesnych materiałów ociepleniowych świetnie wpisują się także współcześnie produkowane surowce do pokrywania dachu.
Alchimica oferuje wysokiej klasy nowoczesną żywicę poliuretanową, która na powierzchni płaskiego dachu tworzy dosyć cienką, ale niezwykle wytrzymałą powłokę o właściwościach elastycznych, która skutecznie chroni całą konstrukcję przed działaniem czynników pogodowych, zwłaszcza wody opadowej, ponieważ stworzona powłoka nie zawiera spoin, które mogłyby być źródłem przecieku dla wilgoci. Dajemy gwarancję do 25 lat na nasze membrany poliuretanowe Hyperdesmo, które są wyjątkowo trwałym materiałem, idealnym między innymi do zastosowania na dachach płaskich hal przemysłowych, magazynowych, sportowych i wielu innych obiektów.
Zobacz także inne wpisy blogowe: